Ocieplanie ścian od wewnątrz jest niezbędne w celu poprawy komfortu termicznego budynku. Jest ono wykonywane w sytuacji, w której nie jest możliwe wykonanie ocieplenia budynku od zewnątrz. Musi być ono wykonane starannie z wykorzystaniem dobrej jakości materiałów.
W jakich sytuacjach konieczne jest ocieplanie ścian od wewnątrz?
Co do zasady ocieplanie budynków wykonuje się od zewnątrz. Są jednak sytuacje, w których nie jest to możliwe i wówczas wykonywane jest ocieplanie od wewnątrz. Dotyczy ono na przykład obiektów zabytkowych. W tym przypadku nie ma bowiem możliwości ingerencji w elewację budynku. Ponadto ocieplanie od wewnątrz stosowane jest w przypadku domów jednorodzinnych posadowionych na granicy działki w przypadku braku zgody sąsiada na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych. Tego typu ocieplanie może być również wykonywane punktowo w przypadku budynków należących do wspólnot mieszkaniowych. Ocieplanie całego budynku z zewnątrz pociągałoby bowiem za sobą duże koszty i sprzeciw niektórych mieszkańców.
Czy warto jest wykonywać ocieplanie ścian od strony wewnętrznej?
Komfort mieszkańców domu związany jest między innymi z odpowiednimi warunkami temperatury. Pożądana temperatura powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić około 20°C i może być nieco niższa w sypialni. Zachowanie tych warunków wymaga wydajnego systemu ogrzewania. Ciepło może nadmiernie „uciekać” przez ściany w przypadku braku odpowiedniej izolacji. Wówczas wymagane jest zwiększenie intensywności ogrzewania, które prowadzi do znacznego wzrostu kosztów. Aby temu zapobiec stosuje się ocieplanie wewnętrzne. Jest ono konieczne w przypadku braku możliwości wykonania izolacji na zewnątrz budynku, o czym wspomniano powyżej.
O czym należy pamiętać decydując się na ocieplanie wewnętrzne?
Tego typu ocieplenie ma swoje ograniczenia oraz wady. Wśród nich wymienić należy tworzenie się mostków cieplnych oraz zmniejszenie metrażu domu lub mieszkania. Ocieplenie musi być również wykonane starannie przez fachowców, co zwykle nie jest tanie.
Jakie materiały stosuje się w celu przeprowadzenia ocieplenia wewnętrznego?
Przed przystąpieniem do prac powierzchnię ścian należy odpowiednio przygotować i usunąć półki, gniazda elektryczne, a nawet grzejniki. Ściana musi być oczyszczona z zabrudzeń, a drobne ubytki uzupełnione. Ocieplenie wewnętrzne ścian może być wykonywane przy użyciu styropianu, wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Materiały te różnią się techniką montażu, jednak ich wspólną cechą powinna być wysoka jakość surowców. Podczas wykonywania ogrzewania należy również zwrócić uwagę na konieczność stworzenia paraizolacji, która zapobiegnie wnikaniu w barierę nadmiaru wilgoci pochodzącej z wnętrza domu lub mieszkania. W tym celu zwykle stosuje się folię wykonaną z tworzywa sztucznego. Takie działanie ogranicza rozwój procesów gnilnych oraz pojawianie się pleśni i grzybów. Ocieplanie ścian wełną mineralną jest czasochłonne. Wymaga ono bowiem stosowania metalowych profili oraz płyt gipsowo-kartonowych. Niemniej jednak taka warstwa izolacyjna skutecznie zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku zimą oraz zapobiega jego nadmiernemu ogrzewaniu się latem. Ocieplanie ścian styropianem nie wymaga tworzenia paraizolacji, zaś pianka poliuretanowa jest trwała i może być z powodzeniem stosowana na elementach skośnych i nieregularnych powierzchniach.