hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

PrzemysłTechnologia

Magazyny energii rozwiązują wiele problemów z energią odnawialną

Magazyny energii rozwiązują wiele problemów z energią odnawialną

Coraz popularniejsze stają się odnawialne źródła energii. Jednak niektóre z nich nie produkują energii w sposób ciągły, więc niezbędne są bardziej elastyczne systemy energetyczne, które sprawią, że źródła odnawialne będą wykorzystywane optymalnie. Jednym z rozwiązań są magazyny energii.

Dlaczego trzeba magazynować energię

Coraz popularniejsze stają się instalacje fotowoltaiczne. To znakomite źródło czystej energii. Niestety, ich wadą jest to, że produkują prąd tylko w dzień. Wymaga to zastosowania elastycznych systemów energetycznych. Tą elastyczność zapewniają różnego rodzaju systemy magazynowania energii. Choć te magazyny są pewną nowością, bardzo szybko zyskują popularność.
Wiele osób montuje instalacje fotowoltaiczne na prywatnych posesjach. Wtedy jeszcze niezbędniejsze stają się rozwiązania, które będą magazynować energię. Można wprawdzie oddawać wyprodukowany prąd bezpośrednio do sieci, ale wtedy wraca tylko 80% prądu. Dlatego tak ważne jest magazynowanie energii.
Dzięki magazynom energii cały wyprodukowany prąd może zużyć wytwórca. Jest to na pewno dużo korzystniejsze ekonomicznie od oddawania prądu do sieci.

Zalety magazynów energii

Produkcja prądu ze źródeł fotowoltaicznych sprawia, że wiele osób zastanawia się, jak magazynować wyprodukowany prąd. Z pomocą przychodzą magazyny energii. Dzięki nim można całą wyprodukowaną np. przez instalację fotowoltaiczną w dzień zmagazynować, a wykorzystać nocą, gdy instalacja prądu nie produkuje.
Jednak magazynowanie energii to nie jedyna zaleta magazynów. Dzięki zgromadzonej energii niestraszne stają się różnego rodzaju awarie zasilania.
Niebagatelną zaletą są mniejsze koszty używania rozmaitych urządzeń elektrycznych. Zimą, gdy produkcja prądu z energii słonecznej jest dużo niższa, można gromadzić prąd z sieci nocą, gdy jest niższa taryfa.
Bardzo ważny jest niewątpliwie argument ekologiczny. Energia pozyskiwana ze Słońca jest bardzo czystą odnawialną formą pozyskiwania prądu elektrycznego. Magazyn Energii przyczynia się do dbania o czystość środowiska.

Czym są magazyny energii

Magazyny energii to nic innego jak różnego rodzaju akumulatory, a właściwie specjalnie przygotowane zestawy umożliwiające przechowywanie energii. Nadzorują i regulują one różne moduły akumulatorów. Większość z nich ma możliwość wizualizacji istotnych danych, dzięki czemu każdy może sprawdzić niezbędne parametry.
Akumulatory, które stosowane są w magazynach energii, są bardzo wytrzymałe i mają długą żywotność. Zależy ona od ilości cykli ładowania. Jeśli w roku jest zwykle ok. 250 cykli, a najczęściej stosowane akumulatory mają od 6 tys. do 10 tys. cykli, to łatwo policzyć, że średnio akumulatory będą pracować ok. 30 lat.
Magazyny energii mogą mieć różną pojemność, którą należy dostosować do potrzeb użytkownika i wielkości wytwarzanej energii.
Na rynku są dostępne różne systemy magazynów energii. Wybór odpowiedniego najlepiej skonsultować z fachowcami, którzy doradzą, jaki rodzaj będzie najlepiej dostosowany dla danego użytkownika.

Udostępnij