hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

DomPrzemysł

Piece elektryczne do ogrzewania domu – czy to się opłaca?

Piece elektryczne do ogrzewania domu – czy to się opłaca?

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania do domu jest bardzo ważny, w końcu to od niego zależy zdrowie i samopoczucie w trakcie bardzo długiego sezonu grzewczego. Choć jeszcze kilkanaście lat temu drwiono z osób decydujących się na piece elektryczne do ogrzewania domu, to współcześnie rozwiązanie to jest znacznie bardziej ekonomiczne i cieszy się zdecydowanie większą popularnością. Czy mimo to opłaca się montować piec elektryczny w swoim mieszkaniu? Jakie są koszty ogrzewania prądem i czy można w ten sposób ocieplić całe mieszkanie?

Ile kosztuje ogrzewanie domu prądem?

Generowane przez ogrzewanie elektryczne koszty są naprawdę różne i nie sposób udzielić jednej odpowiedzi na powyższe pytanie. Wszystko jest tu zależne bowiem od wielu czynników, takich jak wielkość mieszkania, rodzaj grzejników, aktualna cena prądu, czy nawet preferowana temperatura wnętrza. Szacuje się jednak, że w przeciętnym domu miesięczne opłaty za ogrzewanie prądem wynoszą kilkaset złotych.

Sprawa wygląda inaczej w domach, które czerpią energię z instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Wtedy taka metoda ogrzewania domu wydaje się być najbardziej ekonomiczna ze wszystkich – w końcu energia słoneczna jest praktycznie darmowa, a nowoczesne systemy fotowoltaiczne pozwalają ją pobierać w ogromnych ilościach. Mimo to współcześnie piece elektryczne do ogrzewania domu nie są luksusem, na który mogą sobie pozwolić bogacze lub właściciele paneli słonecznych.

Ceny montażu pieców elektrycznych w domu

Jak wygląda kwestia kosztów jeśli chodzi o sam montaż takiej instalacji? Cóż, grzejniki elektryczne raczej cechują się przeciętną ceną w porównaniu do innych systemów ogrzewania. Warto jednak wspomnieć, że ich montaż jest bardzo łatwy i tani, dzięki czemu można uniknąć wielu dodatkowych kosztów i zaoszczędzić na czasie. To samo dotyczy konserwacji takowych pieców, co jest zdecydowanie ogromnym plusem dla zabieganych. Oczywiście tutaj także wszystkie szczegóły są zależne od wybranego rodzaju grzejników.

Czy współcześnie grzejniki elektryczne mogą ogrzać cały dom?

Niestety w przypadku domów liczących sobie ponad sto metrów kwadratowych bardzo trudno jest o to aby piece elektryczne stanowiły główne źródło ciepła. Ponadto są one zależne od dostawcy prądu, co w przypadku awarii natychmiastowo skazuje użytkowników na wychłodzenie mieszkania. Dlatego najczęściej takie piece są wykorzystywane jako uzupełnienie innych systemów grzewczych aniżeli jako jedyny sposób ogrzewania wnętrza.

Piece elektryczne do domu – dla kogo?

Piec elektryczny sprawdzi się przede wszystkim jako dodatkowe źródło ciepła, wykorzystywane dla większego poczucia komfortu w domu. Warto jednak zaznaczyć, że może ono z powodzeniem być używane w małych mieszkaniach, ponieważ nie wymagają one dużej mocy grzewczej. Oczywiście na ogrzewanie elektryczne można sobie pozwolić również w przypadku korzystania z instalacji fotowoltaicznej, która niweluje koszty jej eksploatowania praktycznie do zera.

Udostępnij