hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

DomTechnologia

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Wiele osób popełnia błąd, wrzucając do jednego worka konstrukcje domów energooszczędnych i pasywnych. Tak naprawdę są to dwa różne rodzaje budynków, z których każdy ma swoje specyficzne właściwości. Czym zatem jest prawdziwy dom energooszczędny i co decyduje o stosunkowo niewielkim zużyciu przezeń energii?

Dom energooszczędny a zużycie energii

Zużycie energii w standardowym domu budowanym według starych wzorców wynosi około 120 kWh (m2/rok). W przypadku omawianych we wstępie domów pasywnych wartość ta spada wręcz drastycznie i osiąga nawet 15 kWh. Z kolei w przypadku domów energooszczędnych wartość ta jest zdecydowanie wyższa i wynosi około 70 kWh. Już na tym przykładzie widać, że różnice konstrukcyjne pomiędzy tymi trzema rodzajami budynków muszą być bardzo duże.

Specyficzna konstrukcja ścian

Choć w przypadku domu energooszczędnego inwestor może sobie pozwolić na pewne modyfikacje w bryle budynku, to nie powinny one zbytnio odstawać od wzorca. Typowy dom energooszczędny powinien opierać się na dość prostej bryle, która – dzięki swej zwartej strukturze – ogranicza zjawisko tzw. mostków cieplnych. Dach tego domu powinien być w miarę prosty. Duża liczba załomów może znacząco pogorszyć właściwości termiczne zadaszenia, co w kontekście konwekcji ciepła może być bardzo negatywnym zjawiskiem.

Odpowiednie usytuowanie pomieszczeń

Jeśli dom energooszczędny ma być naprawdę energooszczędny, to poszczególne pokoje muszą być w nim rozmieszczone „z głową”. Pomieszczenia dzienne, a więc służące do przyjmowania gości, pracy, czy też zabawy, powinny być usytuowane na kierunku południowym. Dzięki temu wpada do nich więcej ciepła, którego ilość jest przecież wprost proporcjonalna do ilości emitowanego światła słonecznego. Z kolei pomieszczenia które nie mają dużych, przeszklonych struktur, powinny zostać umieszczone po północnej stronie budynku.

Grubość warstwy izolacyjnej

Aby wybrany budynek miał zyskać miano domu energooszczędnego, konieczne jest jego odpowiednie zaizolowanie. W przypadku ścian zewnętrznych warstwa ta nie powinna być cieńsza niż 20 cm. Z kolei w przypadku podłogi minimalna grubość warstwy izolacyjnej to około 15 cm. Najgrubsza powinna pozostać izolacja zadaszenia. Grubość tej warstwy nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Mówiąc o „warstwie izolacyjnej”, ma się najczęściej na myśli zwykły styropian.

System grzewczy

Dobrze zaprojektowany dom energooszczędny powinien posiadać odpowiedni system grzewczy. Inwestycja w węgiel raczej się nie sprawdzi i dotyczy to nawet takich odmian, jak popularny ekogroszek. Alternatywą dla paliw kopalnych może być np. biomasa, która zapewnia optymalne warunki grzewcze przy stosunkowo niewielkim koszcie produkcji energii. Można też postawić na nieco droższy gaz lub… na znacznie droższą energię elektryczną. Ciekawym rozwiązaniem jest inwestycja w popularną ostatnimi latami pompę ciepła.

Podsumowując, budowa domu energooszczędnego do najprostszych nie należy i wymaga znajomości wielu obowiązujących przepisów. Na szczęście dom ten może być – w przeciwieństwie do domu pasywnego – w pewnym stopniu modyfikowany.

Udostępnij