hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Dom

Kostki i gąbki ścierne

Kostki i gąbki ścierne

Kostki i gąbki ścierne to narzędzia do szlifowania ręcznego. Stosuje się je głównie w obróbce powierzchni profilowanych i miejsc trudno dostępnych.

Budowa kostek i gąbek ściernych

Elastyczne kostki ścierne i gąbki ścierne to narzędzia o podłożu z różnych rodzajów pianek poliuretanowych. Dzięki ich zastosowaniu kostki ścierne i gąbki ścierne mają wysoką odporność zarówno na załamania, zgniecenia, jak i na rozdarcia. Stosowane pianki na podłoża, pod względem stopnia ich elastyczności, dobierane są przez producentów z uwzględnieniem zastosowań danej wersji kostki czy gąbki ściernej – np. najbardziej elastyczne są jednostronne gąbki, które wykorzystuje się do obróbki szlifierskiej powierzchni mocno profilowanych, zaś najmniej – 4-stronne kostki ścierne, które przeznaczone są do szlifowania zgrubnego czy międzyoperacyjnego.

Kostki ścierne i gąbki ścierne nie tylko różnią się stopniem elastyczności, ale także twardością swojego podłoża piankowego. Dobiera się ją też do przeznaczenia tych narzędzi i w ten sposób ogranicza ryzyko tzw. przeszlifów. Np. dzięki temu miękka gąbka ścierna doskonale sprawdza się w delikatnym szlifowaniu wykończeniowym.

Podłoże poliuretanowe, które ma każda elastyczna kostka ścierna czy gąbka ścierna, charakteryzują jeszcze dwie ważne cechy użytkowe: (1) możliwość szlifowania z użyciem chłodzenia wodnego i (2) mycia tych narzędzi pod bieżącą wodą. Użytkownik może więc wypłukać zapychający powierzchnie robocze urobek i zachować wysoką skuteczność szlifierską tych produktów.

Powierzchnie czynne, które posiada każda kostka ścierna czy gąbka ścierna, pokrywa nasyp pełny z ziarna ściernego: elektrokorundu albo węglika krzemu. Do jego mocowania używa się odpowiednich rodzajów żywic syntetycznych. Elektrokorundowe kostki ścierne i gąbki ścierne wykorzystuje się do szlifowania drewna, tworzyw sztucznych, metali, farb, lakierów, szpachli itp. Zaś te, których nasyp wykonano z ziarna węglika krzemu, są bardziej uniwersalne, gdyż w ich poszerzony zakres zastosowań, oprócz wymienionych materiałów, wchodzi także stal nierdzewna, żeliwo itp.

Granulacja kostek i gąbek ściernych rozciąga się od P36 do P220. Narzędzia te mogą być więc wykorzystywane do szlifowania zgrubnego, międzyoperacyjnego i wykończeniowego. Dobierając ziarnistość tych narzędzi podczas szlifowania, korzysta się z zasady, mówiącej, że stopniuje się ją, używając co drugiej granulacji wzwyż z szeregu FEPA.

Zastosowania kostek i gąbek ściernych

Ważną zaletą, którą oferuje swojemu użytkownikowi każda kostka ścierna i dwustronna gąbka ścierna, jest posiadanie co najmniej dwóch powierzchni roboczych. Najwięcej nich, bo 4, mają kostki ścierne. Ich kształty są prostopadłościenne albo prostopadłościenne modyfikowane (jeden z boków ustawiony jest pod kątami 45°/135°); zaś wymiary wynoszą 98 x 68 x 25 mm (prostopadłościenne) lub 98 x 89 x 25 mm (prostopadłościenne modyfikowane). Dlatego kostek ściernych używa się do szlifowania 2-stronnego, np. prostopadłych krawędzi futryn i drzwi, jak też do obróbki szlifierskiej powierzchni mocno profilowanych, rowków czy zagłębień.

Z kolei gąbki ścierne produkowane są w dwóch wersjach: jedno- i dwustronnej. Mają one wymiary odpowiednio: 115x140x5 mm i 123 x 96(98) x 12,5(10) mm. Z powodu bardzo dużej elastyczności i miękkości narzędzia te wykorzystuje się w delikatnym szlifowaniu wykończeniowym, jak też do obróbki wrażliwych na uszkodzenia powierzchni. W takim wypadku umożliwiają uzyskanie jednolitego obrazu szlifu, bez zagłębień czy rys. Gąbki ścierne doskonale sprawdzają się też w szlifowaniu mocno profilowanych elementów, gdyż dokładnie dostosowują się do ich kształtów. Dzięki temu m.in. uzyskuje się nimi bardzo dobre rezultaty jakościowe i wysoką gładkość powierzchni obrabianych materiałów. Ofertę kostek i gąbek ściernych można znaleźć na stronie https://sklep.klingspor.pl/15-kostki-i-gabki-scierne

Materiał zewnętrzny

Udostępnij