hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Dom

Ogrzewanie na podczerwień – jakie posiada zalety i wady?

Ogrzewanie na podczerwień – jakie posiada zalety i wady?

Ogrzewanie na podczerwień to sposób na ciepłe i komfortowe wnętrza. Do tego można liczyć na oszczędności, a także ciepło, które ma znaczenie dla zdrowia domowników. Jakie jeszcze zalety posiada ogrzewanie na podczerwień? Z jakimi wadami promienników podczerwieni trzeba się liczyć? Plusy i minusy przytaczamy w niniejszym artykule. 

Czym się charakteryzuje ogrzewanie na podczerwień

Promieniowanie podczerwone jest naturalne i wykorzystywane nawet w medycynie. To właśnie ono staje się podstawą działania promienników podczerwieni, które można znaleźć na stronie https://econovli.pl/. W urządzeniach tych ciepło uzyskiwane jest nie poprzez cyrkulację powietrza, jak to ma miejsce w przypadku klasycznych systemów grzewczych. Jak zatem działają promienniki?

Fale promieniowania podczerwonego, które wytwarzane są przez promiennik, trafiają do otoczenia, zostają pochłonięte przez ściany budynku, wszystkie elementy wyposażenia, a także przez samych domowników. Następnie dochodzi do ich przekształcenia w ciepło, co oznacza, że to budynek, meble czy nawet ludzie stają się źródłem ciepła. To bardzo zdrowy i naturalny sposób ogrzewania, który ma jeszcze sporo innych zalet. 

Proste w obsłudze systemy grzewcze

Promienniki podczerwieni są intuicyjne i bezproblemowe w obsłudze. Do tego mówimy o urządzeniach mobilnych, co oznacza łatwy i prosty montaż, ponadto możliwość umiejscowienia nie tylko na ścianie, ale i na suficie. W efekcie zwiększają się możliwości aranżacyjne wnętrz, co więcej, w tych niewymiarowych, skromnych i minimalistycznych przestrzeniach nie jest tracona zbędnie przestrzeń.

Omawiane urządzenia mogą być sterowane za pomocą pilota lub poprzez sieć Wi-Fi, dzięki czemu chęć zmiany temperatury panującej we wnętrzu nie wymaga obsługi bezpośrednio na urządzeniu, lecz zdalnie. 

Oszczędności

Mimo iż promienniki podczerwieni działają na prąd, to konsumują go niewiele w stosunku to tradycyjnych systemów grzewczych. Ponadto ten sposób ogrzewania sprawia, że domownicy odczuwają temperaturę wyższą niż rzeczywistą, dzięki czemu można ustawić o 1-3 stopnie Celsjusza mniejszą temperaturę na urządzeniu, bez strat w odczuwanym komforcie, za to ciesząc się oszczędnościami. 

Co z wadami?

Promienniki podczerwieni nie nadają się do podgrzewania wody, dlatego mogą stanowić dodatkowe źródło grzewcze. Poza tym koszt zakupu i instalacji nie należy do niewielkich, choć to inwestycja na lata użytkowania. Trzeba mieć również  na uwadze, że promienniki należycie będą spełniały swoje funkcje tylko w budynkach właściwie zaizolowanych. W innym przypadku ogrzewanie nie będzie efektywne, a rachunki za prąd wcale nie zadowalające. 

Minusów w stosunku do plusów jest jednak znacznie mniej i łatwo je wyeliminować. Jeśli szukamy całorocznego, oszczędnego, zdrowego ogrzewania do domowych wnętrz, przyjrzyjmy się możliwości zastosowania promienników. Być może to właśnie one spełnią oczekiwania domowników, również pod względem aranżacji poszczególnych pomieszczeń. 

Udostępnij