hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

BudownictwoDom

Na co należy zwracać uwagę wykonując ocieplanie poddasza wełną?

Na co należy zwracać uwagę wykonując ocieplanie poddasza wełną?

Odpowiednia izolacja poddasza przekłada się na optymalne warunki temperatury panujące we wnętrzu domu oraz mniejsze wydatki związane z ogrzaniem budynku. Należy bowiem pamiętać o tym, że poprzez nieodpowiednio zaizolowany dach może dochodzić do utraty nawet jednej czwartej ciepła więcej.

Dlaczego ważne jest odpowiednie ocieplanie poddasza?

Jak wspomniano powyżej, brak odpowiedniej warstwy izolacyjnej na poddaszu prowadzi do dużych strat ciepła oraz przyczynia się do wzrostu kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Ponadto w przypadku poddasza użytkowego na skutek wadliwie wykonanej izolacji, zaburzeń ciągłości izolacji lub braku odpowiedniej paraizolacji może dochodzić do powstawania zawilgoceń oraz rozwoju pleśni, grzybów oraz procesów gnilnych konstrukcji drewnianej dachu. Koszt wymiany uszkodzonych elementów jest wysoki. Dlatego warto zapobiegać tego typu sytuacjom.

Dlaczego warto stosować ocieplanie poddasza wełną?

Ocieplanie poddasza wełną ma swoje zalety. Materiał ten bowiem tworzy skuteczną izolację termiczną, która zapobiega tworzeniu się tak zwanych mostków termicznych. Wełna jest materiałem elastycznym i podatnym na zmianę kształtu. Może ona szczelnie wypełnić przestrzenie pomiędzy krokwiami zapobiegając powstawaniu szczelin. Wełna nie rozwarstwia się, jest sprężysta oraz przez długi czas zachowuje swoje pierwotne właściwości.

Na co należy zwrócić uwagę wykonując ocieplanie poddasza wełną?

Podczas wykonywania tego typu ocieplenia należy zwrócić szczególną uwagę na jakość zastosowanego materiału izolacyjnego. Zalecana grubość warstwy wynosi dwadzieścia pięć centymetrów. Co ważne w przypadku wełny zwiększając grubość warstwy o dziesięć cementów możliwa jest poprawa izolacji niemal dwukrotnie. Powszechnie stosuje się ocieplenie dwuwarstwowe o grubości około trzydziestu centymetrów. Co ważne tego typu warstwa wełny zapewnia nie tylko izolację termiczną, ale również izolację akustyczną oraz ochronę ogniową. Włókna wełny doskonale bowiem tłumią dźwięk. Ma to szczególne znaczenie na przykład w przypadku nieprzyjemnego odgłosu deszczu uderzającego w metalowy dach. Ponadto wełna mineralna jest materiałem ognioodpornym, który skutecznie chroni elementy konstrukcyjne dachu wykonane z drewna. Podczas wyboru wełny należy jednak zwracać uwagę na wysoką jakość produktu. W tym przypadku bowiem warto wybierać jedynie produkty wysokogatunkowe. Są one zwykle drogie lecz w tym przypadku klient otrzymuje wyrób trwały, który nie będzie tracił swoich unikalnych właściwości przez bardzo długi czas. Ocieplenie poddasza można wykonać z zastosowaniem niskiej jakości materiałów lecz w tym przypadku produkt nie będzie spełniał wysokich wymagań w zakresie izolacji termicznej, akustycznej czy ogniowej. W krótkim czasie może się zatem okazać, że oszczędności związane z wykorzystaniem taniego surowca są tylko pozorne i pociągają za sobą duże straty ciepła, wysokie koszty ogrzewania oraz szkody w konstrukcji dachu. Tak więc w tym przypadku zdecydowanie nie warto oszczędzać i narażać się na duże wydatki w dłuższej perspektywie czasu. Należy również pamiętać o tym, że izolacja poddasza powinna być nie tylko wykonana z zastosowaniem wysokogatunkowych surowców, ale również z dużą starannością przez osoby posiadające szeroką wiedzę i duże doświadczenie w tej dziedzinie.

Udostępnij