Czy można wybudować dom w sposób tani i oszczędny? Fakt, od razu nasuwają się tu skojarzenia z fuszerką, która jest przecież oznaką taniości i braku profesjonalizmu. Należy jednak pamiętać, że oszczędności nie trzeba szukać tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo. Równie dobrze można je znaleźć na etapach konstrukcyjnym i projektowym. Stawką są naprawdę duże pieniądze!
Od projektu trzeba zacząć
Jak tanio wybudować dom? Najlepiej zacząć od wyboru optymalnego projektu. Firmy zajmujące się projektowaniem domów zwykle oferują swoim klientom możliwość skorzystania z gotowych szablonów lub też z projektów indywidualnych. Realizacja tych ostatnich jest dużo droższa, gdyż są one dopasowywane do konkretnych wymogów klienta i z reguły realizowane od podstaw. Trzeba też pamiętać o tym, że proces realizacji projektu szablonowego jest realizowany dużo szybciej, co oczywiście przedkłada się na sumę poniesionych wydatków.
Kształt ma znaczenie
Na koszty budowy domu wpływ ma również jego kształt. Najtańsze budynki to te, które wyróżniają się prostą i przewidywalną bryłą. Na redukcję kosztów wpływ ma również brak podpiwniczenia, a także… dach dwuspadowy, gdyż jego montaż jest najprostszy. Nie jest tajemnicą, że sporą część wydatków ponoszonych z tytułu budowy domu stanowią koszty związane z jego ociepleniem. Warto jednak podkreślić, że są one swoistą inwestycją. Im więcej wyda się na materiały izolacyjne, tym mniej zainwestuje się w opał.
Dom funkcjonalny do granic możliwości
Na ograniczenie kosztów budowy domu wpływ ma również odpowiednie usytuowanie garażu. Najlepiej, jeśli jest on umieszczony bezpośrednio wewnątrz budynku. Dzięki temu nie trzeba budować odrębnej bryły garażowej, której koszt postawienia to i tak co najmniej kilka tysięcy złotych. Oczywiście można zdecydować się na rozwiązanie pośrednie i zainstalować zwykłego „blaszaka”, ale i tak wymaga on doprowadzenia instalacji elektrycznej i zorganizowania w miarę funkcjonalnej drogi dojazdowej.
Kiedy warto oszczędzać?
Decyzja o „taniej” budowie domu jest jak najbardziej zasadna, gdyż – co tu dużo mówić – ceny materiałów budowlanych znacząco wzrastają. Czasami jednak warto ponieść większe koszty w trakcie budowy, by potem móc sporo zaoszczędzić. Inwestorzy zainteresowani budową domu energooszczędnego a nawet pasywnego, muszą liczyć się z koniecznością poniesienia bardzo dużych wydatków już na etapie projektowym. Z drugiej strony, dom ten generuje znacznie niższe koszty eksploatacyjne. Okazuje się bowiem, że typowy dom energooszczędny, może generować nawet dwukrotnie niższe koszty ogrzewania niż w przypadku domu o standardowej konstrukcji. W przypadku domów pasywnych różnice te są jeszcze większe i mogą sięgnąć nawet czterokrotności lub nawet sześciokrotności tych wydatków.
Podsumowując, osoby zastanawiające się jak tanio wybudować dom, powinny postawić przede wszystkim na sprawdzone, standardowe projekty, a także na maksymalnie zwartą konstrukcję budynku. Tylko w ten sposób można sporo zaoszczędzić!