hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Przemysł

Jakie okna do domu wybrać?

Jakie okna do domu wybrać?

Zakup okien do domu to dość kosztowna inwestycja, która wymaga bardzo dokładnego zaplanowania. Przy wyborze okien trzeba wziąć pod uwagę między innymi ich cenę, jakość oraz estetykę.

Okno rodzaje – okna z PCV

Okna plastikowe to jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań – są trwałe i solidne, gwarantując bezpieczeństwo i wysoki komfort użytkowania. Okna z tworzywa sztucznego zrobione są z wysokoudarowego polichlorku winylu, a ich profile podzielone są na wiele mniejszych części. Komory powstałe na skutek podziału profili okien zapewniają skuteczną ochronę przed utratą ciepła, pozwalając na znaczne ograniczenie zużycia energii.

Warto pamiętać również o tym, że okna PCV są dość tanie, dodatkowo świetnie sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym domu. Poza tym okna wykonane z tworzywa sztucznego są także łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu.

Dlaczego warto postawić na okna z drewna?

Okna wykonane z drewna to uniwersalne i ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdzi się w większości budynków. Drewno zastosowane przy produkcji okien jest niezwykle wytrzymałe – dzięki technice nakładania kolejnych warstw możliwym staje się znaczne wzmocnienie i uelastycznienie konstrukcji oraz zachowanie nieskazitelnego wyglądu drewna.

Poza tym odpowiednio zaimpregnowane drewno zyskuje dodatkową ochronę, która niweluje szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Ponadto specyfiki służące do zabezpieczania drewna podkreślają jego naturalną barwę oraz wydobywają głębię koloru. Dużym plusem drewnianych okien jest bez wątpienia ich żywotność – odpowiednio utrzymane okna mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Okna aluminiowe do domu – czy warto?

Aluminium to materiał, który idealnie sprawdzi się w każdym nowoczesnym domu. Aluminiowe okna pozwalają na zrealizowanie nieco bardziej wymagających projektów, do których zaliczyć można między innymi przeszklenie dużych lub niestandardowych powierzchni. Aluminium charakteryzuje się dużą wytrzymałością i wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Poza tym surowiec ten jest sztywny, co sprawia, że bardzo chętnie wykorzystuje się go w nietypowych, modernistycznych budynkach.

Okna z aluminium nie potrzebują skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, nie chronią jednak przed utratą ciepła w takim stopniu jak okna drewniane czy okna z tworzywa sztucznego.

Jakie okna do domu? O czym pamiętać przy zakupie?

Okna do domu występują w wielu zróżnicowanych wariantach – przy ich zakupie warto pamiętać więc o tym, by wybrać rozwiązanie, które będzie nie tylko estetyczne, ale także i praktyczne. Łatwość utrzymania, wysoki stopień izolacji ciepła, a nawet sam sposób otwierania okna mogą mieć ogromny wpływ na jakość, wytrzymałość i wygodę korzystania z okna.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku stolarki elewacyjnej są okna uchylno-rozwierane. Mechanizm ten umożliwia otwarcie okna do pomieszczenia lub na kilkanaście centymetrów od góry, co gwarantują dużą swobodę i stanowi niezwykle praktyczne rozwiązanie. Okna uchylno-rozwierane są także łatwe w utrzymaniu, a ich czyszczenie nie sprawia większych problemów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.