hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

LifestylePrzemysł

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze i co wpływa na koszty?

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze i co wpływa na koszty?

Kiedy zbliżają się pierwsze chłodne jesienne dni, właściciele domów zaczynają zamartwiać się wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Dużo osób coraz częściej wybiera nowoczesne technologie umożliwiające ogrzewanie domu.

Rodzaje ogrzewania domu

Do najpopularniejszych typów instalacji grzewczej zaliczyć można:
* ogrzewanie gazowe – dzięki temu ogrzewaniu można mieć ciepło w domu, a przy okazji mieć ciepłą wodę oraz gaz potrzebny do gotowania,
* ogrzewanie stałe zasilane stałymi paliwami – ten typ ogrzewania zapewnia ciepło w budynku oraz ciepłą wodę dzięki spalaniu w kotle lub piecu węgla, drewna lub pelletu,
* pompy ciepła – są to urządzenia, które umożliwiają przepływ powietrza ciepłego z miejsca o niższej do obszaru o wyższej temperaturze. Proces ten odbywa się dzięki energii mechanicznej,
* ogrzewanie elektryczne – może stanowić główne źródło ogrzewania domu lub element wspomagający inny rodzaj ogrzewania,
* ogrzewanie hybrydowe – jest układem wielosystemowym, który czerpie ciepło z kilku źródeł. Najczęściej łączone są tradycyjne metody grzewcze oraz nowoczesne rozwiązania wpływające na ekologię.

Tanie ogrzewanie – co ma wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie?

Wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie ma sposób ocieplenia budynku, ponieważ prawidłowo ocieplony dom może wyeliminować nawet 50% strat ciepła. Ważne jest także dobry dobór okien oraz drzwi, przez które też może uciekać ciepło.
Nim zadamy sobie pytanie, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze, należy najpierw poprawić ewentualne niedociągnięcia z dociepleniem ścian, dachu oraz podłóg. Ważne jest także, aby w domu było jak najmniej mostków, które mają duży wpływ na uciekanie ciepła z wnętrza.
Zaleca się, aby ściany zewnętrzne miały 25 cm warstwę ocieplenia, podłogi 15 cm, a dach 35 cm. Tak wykonane docieplenie umożliwi ograniczenie uciekania ciepła, a co za tym idzie, wpłynie na wysokość rachunków związanych z ogrzewaniem.

Jakie tanie ogrzewanie domu wybrać?

Podczas wyboru ogrzewania trzeba wziąć pod uwagę cenę wszystkich potrzebnych elementów, wpływ ogrzewania na środowisko naturalne, cenę montażu oraz wydajność i wygodę obsługi. Przed wyborem sposobu ogrzewana domu trzeba wziąć pod uwagę preferencje i wymagania domowników, a także możliwości finansowe.
Ogrzewanie gazowe wymaga dobrego docieplenia budynku, ogrzewanie stałe wymaga regularnego doglądania. Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła jest nowoczesnym i tanim sposobem na ogrzewanie domu, ale wymaga dużego wkładu finansowego podczas wykonania. Częstym wyborem jest także ogrzewanie hybrydowe połączone z instalacją fotowoltaiczną.
Na cenę ogrzewania wpływ ma technologia, w jakiej budowany jest dom oraz materiały, jakie zostały użyte do tego przedsięwzięcia. Do tańszych ogrzewań zaliczyć można nowoczesne technologie służące ogrzania domu, ponieważ pozwalają one zaoszczędzić pieniądze, mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne i nie wymagają ciągłej kontroli i regularnego doglądania.
Najtańszym rozwiązaniem jest ogrzewanie domy za pomocą paneli fotowoltaicznych, ale trzeba liczyć się z tym, że na początku trzeba zainwestować sporą sumę pieniędzy, która z czasem się zwróci.

Udostępnij