hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

BudownictwoDom

Pustaki do budowy domu – jak obliczyć ich właściwą liczbę?

Pustaki do budowy domu – jak obliczyć ich właściwą liczbę?

Budowa domu w oparciu o pustaki gazobetonowe ma sens, gdyż tworzywo to charakteryzuje się ciekawymi właściwościami budowlanymi. Niestety, obliczenie optymalnej liczby pustaków nie jest łatwe. Nadmiar zakupionych bloczków przedkłada się na niepotrzebny wzrost kosztów, a ich brak może doprowadzić do przestojów w pracy. Jak zatem obliczyć ich optymalną liczbę?

Dlaczego warto postawić na gazobeton?

Istnieje co najmniej kilka powodów dla których warto wykorzystać pustaki do budowy domu. Po pierwsze, gazobeton jest wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Po drugie – bloczki są dużo lżejsze od innych materiałów, co przedkłada się na szybkość stawiania ścian i koszty ich wytworzenia (wraz z kosztem fundamentów). Zaletą pustaków gazobetonowych jest też ich odporność na działanie ognia. Co więcej, wykazują one wysoką tendencję do przepuszczania pary wodnej i są odporne na działanie bardzo niskich temperatur.

Jak obliczyć ile pustaków na dom będzie wymagane?

Inwestor chcący obliczyć optymalną i niezbędną do realizacji projektu liczbę pustaków musi wiedzieć, że obliczenia te będą zupełnie inaczej wyglądać dla różnych typów tworzywa. W Internecie można znaleźć gotowe kalkulatory budowlane, które pozwolą łatwo obliczyć wymaganą ilość budulca. Co ważne, uwzględnione są w nich określone rodzaje pustaków, co przy wyborze innego producenta może być mocno mylące.

Obliczenia – podstawowe wskazówki

W celu zrealizowania niezbędnych obliczeń należy wykorzystać kopię uzyskanego z biura projektu, przy czym musi on zawierać przekrój domu i rzuty poszczególnych kondygnacji. Można też w razie potrzeby skserować projekt, tworząc kopię przeznaczoną do własnych prac edytorskich. Następnie – za pomocą flamastrów – należy zaznaczać ściany o różnej grubości. Następnie należy zmierzyć długość ścian i ich wysokość z uwzględnieniem posadzki. Kolejnym krokiem będzie zastosowanie wzoru na pole powierzchni w odniesieniu do wszystkich ścian (bez drzwi i okien).

Indywidualizm a narzędzia informatyczne

Mając te wszystkie informacje, można skorzystać z dwóch metod. Pierwszą z nich jest skorzystanie z dedykowanego kalkulatora, który pomoże obliczyć ile pustaków na dom będzie wymagane. Można też skorzystać z własnej intuicji i policzyć pole powierzchni pojedynczego bloczku. Następnym krokiem będzie podzielenie łącznej powierzchni ścian przez pole powierzchni pojedynczego bloczku. Warto przy tym zwrócić uwagę na grubość poszczególnych ścian, gdyż w przypadku niektórych z nich trzeba będzie zastosować podwójny przelicznik. I jeszcze jedno: po uzyskaniu konkretnej liczby warto zwiększyć liczbę zamówionych bloczków o 5 – 10 procent, gdyż będą one niezbędne do pokrycia ewentualnych strat lub też błędów w obliczeniach. Liczbę dostępnych pustaków warto też na bieżąco aktualizować, co pozwoli na szybsze dokupienie odpowiedniej ilości materiału.

Podsumowując, pustaki do budowy domu to bardzo funkcjonalny budulec. Dzięki odpowiednim obliczeniom, będzie można też oszacować ewentualne koszty zakupu tego materiału i – co ważne – uniknąć kłopotliwych zastojów podczas budowy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.