hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Przemysł

Ocieplenie domu – jak je wykonać i jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jak je wykonać i jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu jest niewątpliwie bardzo ważnym etapem i w żadnym wypadku nie można go pominąć. Trzeba tutaj pamiętać, że ocieplając dom można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, a biorąc pod uwagę, ile obecnie kosztuje węgiel czy gaz, to ta oszczędność będzie bardzo duża. Ocieplając dom można też ocieplić solarkę drzwiową czy okienną, a dzięki temu sprawić, że rachunki znowu się zmniejszą. Dziś podpowiemy Wam, jak ocieplić dom i jakich materiałów użyć.

Ocieplenie domu styropianem – o czym należy pamiętać?

Zacznijmy od początku, a mianowicie, nim przejdziemy do klejenia, musimy właściwie przygotować ściany. Powinny być one równe, suche, ale też wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Nie można zapominać, jak duże znaczenie ma nośność, gdyż tylko wtedy klej elastyczny polimerowy będzie dobrze się trzymał, a przy tym szybko zwiąże. O ile nowe domy nie wymagają specjalnych przygotowań, tak w przypadku starych trzeba zadbać o oczyszczenie. Warto tutaj wykonać test, a mianowicie w kilku miejscach przyklejamy kawałki styropianu i po trzech dniach sprawdzamy jak mocno się trzymają. Jeżeli po kilku dniach styropian odchodzi razem z klejem, to znak, że podłoże jest źle przygotowane. Najlepiej jeżeli styropian ulega rozerwaniu, gdy ciągniemy, bo wtedy mamy pewność, że podłoże jest mocne.

Ocieplanie domu styropianem – jak je wykonać?

Pamiętajcie, że do pracy musicie podejść z maksymalnym zaangażowaniem. Ważna jest tutaj precyzja. W tym przypadku w części nadziemnej znajduje się newralgiczny punkt, który musi być ocieplony, gdyż wtedy nie powstanie mostek cieplny. Dodatkowo trzeba umocować listwę startową. Jest to specjalny metalowy profil, który mocuje się do ściany nośnej. Musi zostać właściwie wypoziomowany. Listwa zamyka ocieplenie od dołu, a dzięki temu chroni przed wnikaniem pomiędzy płyty i mur powietrza, które rzecz jasna prowadziłoby do mostków cieplnych. Dodatkowo chroni też przed gryzoniami. Jeżeli zauważycie ubytki w płytach po wcześniejszym wykonaniu ocieplenia fundamentu, to możecie uzupełnić je paskami styropianu albo też użyć pianki. Na pewno nie należy stosować samego kleju czy zaprawy. Na tym etapie mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie ściany fundamentowe najlepiej ocieplać styropianem o obniżonej nasiąkliwości. Teraz można już przejść do nakładania kleju. Klej należy nakładać w postaci pasa na całym obwodzie danej płyty styropianowej. Kleje polimerowe tutaj sprawdzą się wprost idealnie. Pamiętajcie by jeszcze nałożyć kilka placków na wewnętrzną, środkową część styropianu. Teraz dociskamy płytę do elewacji i chwilę przytrzymujemy. Można tutaj użyć również płyt szarych, które dobrze izolują, jednak należy zdawać sobie sprawę, że klej w tym przypadku trzyma się zdecydowanie gorzej.

Jak ocieplić okna i narożniki?

Oczywiście trzeba pomyśleć o ociepleniu okien i narożników. Płyty styropianowe na elewacji układa się bardzo prosto – w rzędach. Trudniejsze jest ocieplenie okien i narożników. W tym przypadku należy ciąć płyty w kształcie litery „L”. Bardzo ważnym elementem jest proces kołkowania do podłoża. Należy je wykonać w zakończeniu ścian, ale też w okolicach otworów okiennych i drzwiowych. Wynika to z faktu, że te miejsca są narażone na silniejsze działanie wiatru i właśnie w tych miejscach następuje koncentracja naprężeń. Stosuje się tam również wzmocnienia z siatki pod tynkiem cienkowarstwowym. Jeżeli chodzi o kołkowanie, to pamiętajcie, że kołek ma przejść przez placek kleju, jednak trzeba też uważać, aby nie naruszyć spoiny kleju. Dlatego kołkowanie wykonuje się później, a mianowicie minimum 3 dni po przyklejeniu płyty. Kołki muszą być też odpowiednio długie i dobrane do materiału.

Jak uniknąć szczelin?

Jeżeli odpowiednio przygotujecie powierzchnię elewacji, ale też wybierzecie płyty z prostymi krawędziami, to zasadniczo nie powinny pojawić się szczeliny. Jeżeli jednak coś poszło nie tak, to możecie je uzupełnić umieszczając w nich piankę poliuretanową albo też kawałki styropianu. Wszystko zależy od wielkości tych szczelin. Możecie też użyć samego kleju. Pamiętajcie jeszcze o jednym, a mianowicie aby nie ocieplać domu w duże upały.

Udostępnij