hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Dom

Koszenie wysokiej trawy po długim urlopie

Koszenie wysokiej trawy po długim urlopie

Urlop to wymarzony czas. Osoby posiadające ogród muszą zadbać o to, kto będzie pod ich nieobecność podlewał trawnik przy domu. W czasie urlopu sprawdza się nie tylko sąsiedzka pomoc. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się zraszacze do trawy. Mogłoby się wydawać, że problem trawnika mamy z głowy. Po urlopie okazuje się, że czeka nas ogromne wyzwanie – wysoka trawa w ogrodzie! Dobra kosiarka do trawy nie zawsze sprawdzi się w takiej sytuacji. Jak poradzić sobie z wysokim trawnikiem?

Wysoka trawa w ogrodzie po urlopie – jak zapobiegać

Wysoka trawa w ogrodzie może nas zaskoczyć po powrocie z urlopu. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak szybko rośnie trawa. W okresie 2-3 tygodni może ona urosnąć nawet do 30 cm. Jeśli więc wybieramy się na urlop, warto zadbać nie tylko o to, kto będzie podlewał trawnik, ale także oto, aby tuż przed wyjazdem skosić trawę.

Wówczas po naszym powrocie (w przypadku 7-10 dniowego urlopu) dobra kosiarka lub traktor ogrodowy podołają temu wyzwaniu bez trudu. W przypadku zaniedbań z naszej strony przed wyjazdem na urlop lub dłuższego pobytu poza domem czeka nasz ciężka praca. W zmaganiach z wysoką trawą przydatna może być kosa spalinowa lub akumulatorowa. – Aczkolwiek kosa wymaga od nas większego nakładu pracy, siły oraz uwagi, znacznie łatwiej poradzi sobie ona z wysoką trawą. 

Jak kosić wysoką trawę w ogrodzie – sprawdzenie terenu

Jeśli w natłoku obowiązków zapomnimy lub zaniedbamy przycięcia trawnika przed wyjazdem, po powrocie naszym oczom ukaże się wysoka trawa. Koniecznie powinniśmy pamiętać o tym, że zanim weźmiemy się za koszenie trawy, warto rozeznać się w terenie. Pod naszą nieobecność mogły powstać kretowiska. W wysokiej trawie mogą znajdować się suche gałęzie, czy też inne przedmioty naniesione przez wiatr. Sprawdzenie terenu może zapobiec wypadkowi podczas koszenia trawy, który mógłby być tragiczny w skutkach nie tylko dla kosiarki, ale także dla nas.

Kosa do wysokiej trawy – spalinowa lub akumulatorowa

Niektóre kosiarki dobrej jakości sprawdzają się doskonale także w przypadku wysokiej trawy. Jeśli jednak trawa jest stosunkowo wysoka i mamy taką możliwość, warto sięgnąć po kosę. Do wyboru mamy kosy spalinowe oraz akumulatorowe. To, jaką kosę wybrać, w dużej mierze zależy od naszych preferencji.

Wysoką trawę należy ścinać stopniowo. Dlaczego wysokiej trawy nie powinniśmy ścinać na krótko już przy pierwszym podejściu? Przy wysokiej trawie jej punt wegetacyjny znajduje się mniej więcej w połowie wysokości rośliny. Jeśli trawę przytniemy zbyt krótko, możemy zakłócić proces jej regeneracji. Może to prowadzić nawet do spalenia trawy. 

Jak krótko kosić trawnik, gdy trawa jest wyjątkowo wysoka

Ścinając wysoką trawę stopniowo powinniśmy ścinać około 3-5 cm jednorazowo. Możemy także stosować „regułę 1/3 części”, według której wysoki trawnik kosimy na wysokości 2/3 trawy. W ten sposób możemy mieć pewność, że trawa szybko zregeneruje się po koszeniu i w naszym ogrodzie nie będzie żadnych jasnych plam po spalonej trawie.

Po każdym koszeniu należy pozwolić trawie odpocząć, zanim przystąpimy do kolejnego podcinania trawnika. Przywracanie trawnika do stanu, w jakim znajdował się on przed wyjazdem na urlop, może nam zająć 1-2 tygodnie czasu – w zależności od tego, jak mocno urosła trawa. 

Roboty koszące – czyli jak zaoszczędzić czas na koszeniu trawy

Świetnym rozwiązaniem – nie tylko w trakcie urlopu, są roboty koszące, które przycinają trawę za nas. W ten sposób wyjeżdżając na długi urlop nie musimy martwić się o nasz trawnik oraz o to, że po powrocie czeka na nas mnóstwo zaległej pracy. Robot koszący możemy zaprogramować w taki sposób, że będzie on pracował codziennie – również podczas naszej nieobecności.

Jeśli zdecydujemy się na zakup robota koszącego, warto wybrać urządzenie do ogrodu renomowanych firm ze sprzętem ogrodniczym, które cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. Sklepy internetowe z kosiarkami oferują swoim klientom wystawianie opinii, które mogą być dla nas drogocenną wskazówką podczas zakupu. Robot koszący to spory wydatek. Dzięki niemu zaoszczędzimy jednak mnóstwo czasu. 

Dobrze wybrany robot do koszenia trawy może być cennym nabytkiem. Znaczenie ma nie tylko marka, jakość oraz cena robota do trawnika. Jeśli mamy np. nierówny ogród, powinniśmy sięgnąć po urządzenie, które będzie sprawnie poruszało się po pagórkach. Nie bez znaczenia jest także ochrona przed złymi warunkami pogodowymi. Dlatego też roboty koszące trawnik mogą być wyposażone w czujniki deszczu. Deszcz nie tylko utrudnia pracę kosiarki, ale i sprawia, że trawa nie jest należycie skoszona, co może mieć negatywny wpływ na jej wygląd.

W przeciągu ostatnich dekad technika poszła do przodu w oszałamiającym tempie. Niektórzy z nas pamiętają, jak ich ojcowie lub dziadkowie ostrzyli kosę na kamieniu. Kto by wtedy pomyślał, że urządzenia ogrodowe tj. kosiarki do trawy oraz roboty do koszenia niemal całkowicie wyręczą nas w koszeniu trawy. Mimo wszystko są miejsca w ogrodzie, gdzie nadal potrzebny jest nakład ludzkiej pracy – ku radości wielu osób, które czerpią przyjemność z prac ogrodowych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.