hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

DomTechnologia

Czy warto mieć kominek w domu?

Czy warto mieć kominek w domu?

Przytulny dom rodzinny często kojarzy nam się z pięknym ogrodem, dużą przestrzenią i efektownym kominkiem. Tym bardziej że spędzanie jesiennych i zimowych wieczorów przy kominku, to miła oraz pożądana forma relaksu. Kominek może także pomóc nam w ogrzaniu domu. Czy zatem warto zdecydować się na kominek, a jeśli tak, to na jaki?

Zalety posiadania kominka

Kominek w domu pełni wiele funkcji, stanowi bowiem ciekawą i oryginalną dekorację, a jednocześnie podnosi temperaturę w danym pomieszczeniu. Niektórzy decydują się na ogrzewanie kominkiem całego budynku, co jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych systemów rozprowadzania ciepła po różnych pomieszczeniach i kondygnacjach. Ponadto kominek jest niezależnym źródłem ciepła, którego sprawne działanie zależy w głównej mierze od właściciela, a nie od zewnętrznych dostawców. Co więcej, utrzymanie i konserwacja kominka nie jest zbyt droga. Kominek to także rozwiązanie stosunkowo mało awaryjne w porównaniu do innych instalacji grzewczych. Kominek może być również w pełni ekologiczny, jeśli spalamy w nim tylko takie surowce, które podczas rozkładu nie uwalniają toksycznych substancji.

Wady posiadania kominka

Kominek w domu pomimo wielu zalet, niesie ze sobą także dużo dodatkowych obowiązków. Głównym mankamentem może być na przykład konieczność regularnego zakupu drewna opałowego i odpowiednie jego przechowywanie, aby nie było wilgotne, co może być dosyć pracochłonne i problematyczne. Ponadto ogrzewanie kominkiem wymaga stałej kontroli i podtrzymywania ognia, żeby nie doszło do wyziębienia pomieszczenia. Niedogodnością może być także konieczność oczyszczania kominka oraz przylegającej do niego podłogi z pyłów, popiołu czy skrawków drewna. Każdy kominek trzeba też wyczuć, ponieważ kominki nie mają możliwości automatycznego nastawienia temperatury. Poza tym posiadanie kominka wymaga systematycznego dbania o jego czystość, a także regularnego dokładania drewna. Dla jednych będzie to źródłem przyjemności, dla innych zaś dbanie o kominek może się stać przykrym obowiązkiem. Warto zatem zawczasu zastanowić się, czy obsługa kominka nie okaże dla nas zbyt uciążliwa.

Rodzaje kominków

Na rynku obecnie można znaleźć bardzo wiele rodzajów kominków, zróżnicowanych zarówno pod kątem ceny, jak i funkcjonalności. W zależności od tego, gdzie umieścimy kominek, możemy podzielić je na kominki narożne, wolnostojące lub do zabudowy. Kominek może być też otwarty lub zamknięty. Kominki otwarte wyglądają efektownie, ale mogą być niebezpieczne, szczególnie gdy w domu są dzieci. Natomiast profesjonalne ogrzewanie domu kominkiem umożliwiają takie konstrukcje jak kominki konwekcyjne, kominki kumulacyjne lub kominki kotłowe. Osoby ceniące sobie wygodę, mogą także zainwestować w specjalne kominki elektryczne.

Zatem kominek to bardzo ciekawe rozwiązanie, które warto rozważyć podczas budowy lub aranżacji domu. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety oraz wady posiadania kominka, można łatwo podjąć decyzję o ewentualnym jego zakupie. Ważne, by wybrać dla siebie optymalny model kominka, dostosowany do możliwości i potrzeb całej rodziny.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.