hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

PrzemysłTechnologia

Elektrownia słoneczna – działanie i zalety

Elektrownia słoneczna – działanie i zalety

Wiadomo, że bez słońca skończyłoby się życie na naszej planecie. Co także ciekawe, promienie tej wielkiej, najjaśniejszej i najbliższej Ziemi gwiazdy mają pozytywne właściwości dla ludzkiego zdrowia. Mało tego, dzięki nim wiele osób cieszy się dostępu do prądu. Jednak, aby było to możliwe potrzebna jest specjalna elektrownia słoneczna. Na jakiej ogólnej zasadzie ona działa? Jakie ma główne zalety? Zobaczmy.

Zasada działania elektrowni słonecznych

Słońce zalicza się do odnawialnych źródeł energii. Właśnie dlatego coraz częściej, również w Polsce, budowane są elektrownie słoneczne. Za ich popularnością przemawia oczywiście fakt, że pozwalają na dużo mniejsze rachunki za energię elektryczną w skali roku. To bez wątpienia wyraźny plus.

System fotowoltaiczny, bo tak nazywa się elektrownia, o której tutaj mowa, można porównać do generatora prądu. Różnica polega jednak na tym, że ten funkcjonuje dzięki wykorzystaniu energii pochodzącej bezpośrednio ze słońca. Wystarczy tylko dokładnie zamontować na dachu albo gruncie odpowiednie, bezobsługowe panele solarne. To dość łatwa praca, ale i tak zajmują się nią doświadczeni specjaliści z firm zewnętrznych. Cała, gotowa instalacja umożliwia konwersję prądu stałego na przemienny (występujący w gniazdkach) za pomocą tzw. falownika.

Elektrownia słoneczna – zalety

To technologia, która jest oczywiście cały czas udoskonalana, ale już teraz warto się na nią zdecydować. Jest lepsza od innych, typowych, tradycyjnych źródeł energii. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Dzięki niej będziemy pewni, że środowisko naturalne nie będzie zagrożone – nie ma mowy o emitowaniu spalin czy produkcji niebezpiecznych, toksycznych odpadów. Aspekt ekologiczny to jedno, ale są kolejne plusy.

Jeżeli chodzi o koszt założenia takiego uniwersalnego systemu, to zwróci się on już po kilku latach. Do tego dochodzi świadomość, że przecież światło słoneczne, przeciwnie do surowców znajdujących się na naszej planecie, prawie nigdy się nie wyczerpie (może to się stać dopiero za miliardy lat) i ma do niego dostęp każdy mieszkaniec Ziemi.

Czy system fotowoltaiczny ma jakieś wady?

Powyżej wspomnieliśmy o najważniejszych korzyściach i zaletach, jakie daje nam elektrownia słoneczna. Jednak dodaliśmy także informację na temat tego, że fotowoltaika jest ciągle ulepszana. Stąd dziś nadal ma kilka wad. Każda osoba, która będzie chciała zamontować panele solarne, musi zdawać sobie sprawę, jak droga jest taka inwestycja.

O ile jeszcze domowa elektrownia na własny użytek (w domu jednorodzinnym) nie wymaga przeogromnych nakładów pieniężnych i rozległej powierzchni, tak już budowa wysokiej jakości farmy fotowoltaicznej na przemysłową skalę wiąże się kosztem przekraczającym ponad milion złotych i odszukaniem odpowiedniego terenu. Trzeba jeszcze poczekać, zanim wszystkie komponenty znacznie stanieją. Należy także nadmienić, że elektrownia słoneczna nie będzie spełniać swojego zadania w nocy. Wtedy nastąpią bowiem przestoje w pobieraniu oraz magazynowaniu energii.

Udostępnij