Budowa nowego domu to proces złożony i długotrwały, a także kosztowny. Nawet jeśli zaoszczędzimy na specjalistach wykonując pewną część prac własnymi siłami, to i tak budowa domu pochłonie duże oszczędności. Druga sprawa, że nie zawsze opłaca się takie rozwiązanie i dużo efektywniejsze, a z czasem okaże się również, że dużo bardziej oszczędne może być zlecenie tych prac fachowcom. Tak jest m.in. w przypadku instalacji ogrzewania.
Instalacja centralnego ogrzewania – jeden z największych wydatków
Nie tylko ściany i dach, ale również montaż podstawowych instalacji jest niezbędny, aby dom spełniał swoje funkcje. Jedną z nich jest instalacja centralnego ogrzewania, która ma zapewnić nam komfort cieplny podczas zimnych miesięcy, a zazwyczaj także ciepłą wodę. Jest to jeden z największych wydatków, nic więc dziwnego, że każdy w tej kwestii szuka najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Niektórzy również próbują montować ją samodzielnie, co nie jest prawie zawsze dobrym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, na jaki typ instalacji ogrzewania się zdecydujemy, to niezbędna jest do tego wiedza, doświadczenie, a także odpowiednie urządzenia – w przeciwnym przypadku ogrzewania może nie tylko gorzej działać, ale również być dużo droższe. Fachowiec, który wykonuje takie prace od lat, zdecydowanie lepiej wie, jak podłączyć i ustawić wszystkie urządzenia, aby działały optymalnie.
Dobór instalacji grzewczej adekwatnie do możliwości budynku
Kluczową kwestią jest właściwy dobór instalacji centralnego ogrzewania. Mamy do wyboru co najmniej kilka opcji, a ostateczna decyzja powinna być poparta dobrym argumentami. Pod uwagę bierze się nie tylko kubaturę budynku, ale również inne ważne elementy, dlatego projekt instalacji centralnego ogrzewania najlepiej zlecić specjaliście, który zaproponuje najlepsze dla nas rozwiązanie. Zasadniczą sprawą jest także to, jakim paliwem chcemy ogrzewać zimą nasze mieszkania. Obecnie wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem są kotły na węgiel lub ekogroszek. Ale można również zdecydować się na piece grzewcze gazowe, olejowe, a nawet takie, które wykorzystują energię elektryczną.
Instalacja centralnego ogrzewania – kotły na węgiel i ekogroszek
Jest to wciąż najbardziej uniwersalne rozwiązanie, ale wraz z coraz większą wiedzą na temat szkodliwości takich instalacji poszukuje się innych i bardziej nowoczesnych oraz ekologicznych alternatyw. Niemniej instalacja centralnego ogrzewania coraz częściej ma postać nowoczesnego kotła z podajnikiem na ekogroszek, który powinien odznaczać się mniejszą emisją CO2. Montaż takiego pieca wymaga również instalacji specjalnych rur i grzejników, których zadaniem jest rozprowadzanie ciepła po wszystkich mieszkaniach. Piec natomiast powinien znajdować się w innym i najlepiej do tego celu przygotowanym pomieszczeniu. Przewodem kominowym odprowadzane są uboczne efekty spalania węgla. Jak przedstawia się to w kosztach ogrzewania? – Ogrzewanie za pomocą ekogroszku nie należy do najtańszych, dlatego ważne jest, aby dom był odpowiednio ocieplony, co gwarantuje mniejsze straty ciepła.