hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

ElektronikaTechnologia

Fotowoltaika dotacje – czy to wciąż opłacalne?

Fotowoltaika dotacje – czy to wciąż opłacalne?

W dzisiejszych czasach jest coraz większa presja na wdrażanie ekologicznych metod pozyskiwania energii. Jedną z nich są panele słoneczne, które wskutek efektu fotoelektrycznego są w stanie wytwarzać prąd. Z tego powodu, w wielu gminach wciąż jest aktywny program dotacji dla domowych instalacji fotowoltaicznych. Czy jest to wciąż opłacalne rozwiązanie?

Fotowoltaika rozwiązaniem przyszłości

Biorąc pod uwagę, iż słońce jest prawie nieskończonym źródłem energii, można powiedzieć, że ogniwa słoneczne są najlepszą metodą pozyskiwania energii. Ziemia nie może istnieć bez słońca, więc tak długo jak będzie ono świecić, panele będą w stanie wytwarzać prąd elektryczny. Oczywiście, nikt na świecie jeszcze nie wymyślił tak wytrzymałej technologii, jednak rozwój w tej dziedzinie wydaje się być jednym z wyzwań, które stoją obecnie przed ludzkością. Warto wyobrazić sobie wysokie biurowce wyposażone w szyby wykonane z ogniw fotowoltaicznych, które cały czas wytwarzają prąd. W ten sposób można by wybudować prawdziwą farmę elektryczną, która jednocześnie zasilałaby całe miasto.

Panele słoneczne dla gospodarstw domowych

Poza dość futurystycznymi wizjami fotowoltaicznych budynków, warto zwrócić uwagę na obecną sytuację. Najwięcej ogniw słonecznych można zauważyć na prywatnych posesjach, najczęściej na dachach domów mieszkalnych. Dziś, bardzo wiele osób korzysta z tego rozwiązania łącząc je z ogrzewaniem elektrycznym. Pompa ciepła czy ogrzewanie podłogowe to jedne z metod grzewczych, które bardzo dobrze współpracują z fotowoltaiką. Biorąc pod uwagę rozwój samochodów elektrycznych, jest to także dobra metoda na zasilanie domowej ładowarki do takiego pojazdu.

Czy instalacja jest droga?

Wiele osób zastanawia się czy panele fotowoltaiczne dofinansowanie wciąż jest dostępne. Warto wiedzieć, że rządowy program „mój prąd”, którego celem jest finansowanie mikro instalacji fotowoltaicznych jest ciągle dostępny, więc wszyscy zainteresowani tym rozwiązaniem, mogą dostać solidny zastrzyk gotówki wspierający zakup instalacji. Jednocześnie, warto pamiętać że jest to pewnego rodzaju inwestycja, która może się po pewnym czasie zwrócić. Wytwarzany prąd jest sprzedawany do sieci elektrycznej i kupowany przez prosumenta po okazyjnej cenie. W ten sposób można w dłuższej perspektywie odnotować rzeczywisty spadek rachunków za prąd, a cała inwestycja zostanie spłacona przez wytworzoną energię. W ten sposób, fotowoltaika dotacje pozwolą bardzo szybko stworzyć system ogniw słonecznych, które będą na bieżąco produkować prąd i zasilać budynek.

Podsumowując, poprzez instalację systemu ogniw słonecznych możliwe jest stworzenie autonomicznego źródła energii, które może efektywnie zasilać całe gospodarstwo domowe. Jest to rozwiązanie szczególnie efektywne w połączeniu z elektrycznymi źródłami energii. Kiedy dom został wybudowany w wysokiej klasie energetycznej, tego typu ogrzewanie jest bardzo wydajne, co sprawia że budynek jest całkowicie samowystarczalny. Z tego powodu warto dowiedzieć się jakie są możliwości dotacji instalacji słonecznych aby inwestycja była jak najlepsza.

Udostępnij