hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Dom

Jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecięcego?

Jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecięcego?

Odpowiednie urządzenie pokoju dziecięcego ma ogromny wpływ nie tylko na komfort, ale i na zdrowie dziecka. Bardzo ważnym elementem każdego pokoju dla dziecka jest jego oświetlenie. Ze względu na to, że maluch przebywa w tym pomieszczeniu sporo czasu należy zadbać o to, aby oświetlenie było najwyższej jakości. Powinno nie tylko pasować do ogólnego wystroju i stylu, w jakim został urządzony pokój, ale jednocześni wyróżniać się funkcjonalnością oraz zapewniać dziecku komfort.

Czym powinno wyróżniać się dobrej oświetlenie pokoju dziecięcego?

Głównym źródłem światła w pomieszczeniu przeznaczonym dla dziecka powinna być lampa sufitowa. Może ona posiadać klasyczny abażur o minimalistycznym wyglądzie lub w żywych kolorach, które świetnie będą pasowały do pokoju dziecięcego. Dobrym pomysłem jest wybór lampy z motywem nawiązującym do zainteresowań malucha np. zwierzętami lub piłką nożną. Taki abażur pozwoli stworzyć w pokoju przyjemną atmosferę i będzie zachęcał do tego, aby dziecko spędzało w nim czas.

Oprócz głównego źródła światła w pokoju malucha powinny zostać wydzielone i odpowiednio oświetlone strefy do wypoczynku oraz do nauki. W pobliżu łóżka dziecka powinna znaleźć się lampa, która daje subtelniejsze światło. Najlepiej w tej roli sprawdzi się mała lampka umieszczona na stoliku nocnym bądź kinkiet zawieszony nad łóżkiem. Delikatne światło przez nie emitowane pozwoli skutecznie wyciszyć się po dniu pełnym wrażeń. Jednocześnie ułatwi zasypianie dzieciom, które boją się zasypiać w całkowitej ciemności.

W jaki sposób prawidłowo oświetlić miejsce do nauki w pokoju dziecka?

Miejsce do nauki to kolejna strefa, która powinna zostać wydzielona w pokoju dziecka. Przy biurku sporo czasu spędza bowiem zarówno przedszkolak, który lubi rysować lub malować, a także uczeń szkoły podstawowej. Miejsce, przy którym uczy się i odrabia zadania domowe musi być dobrze oświetlone, gdyż wpływa to nie tylko na jego komfort, ale i zdrowie oraz wzrok. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej lampki biurkowej. Powinna ona generować odpowiednią ilość światła, które będzie dobrze oświetlało przestrzeń na biurku, a jednocześnie nie będzie nadmiernie męczyło oczu. Najlepiej jest umieścić w niej mleczną lub białą żarówkę, która nie emituje zbyt mocnego światła.

Przed wyborem konkretnej lampki warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona możliwość regulacji, co umożliwi ustawienie jej w optymalnej pozycji. Warto także kierować się opinią dziecka, ponieważ to właśnie maluch będzie z niej korzystał na co dzień. Jeśli będzie to model, który spełni jego oczekiwania i będzie mu się podobał zdecydowanie chętniej będzie jej używał. Żarówka w takiej lampce powinna być ustawiona pod takim kątem, aby dobrze oświetlała całą przestrzeń roboczą na biurku. W przypadku dzieci praworęcznych powinna być ona ustawiona z lewej strony. Natomiast dla dzieci piszących lewą ręką najbardziej optymalne będzie ustawienie jej po prawej stronie. Dzięki temu pisząc nie będą zasłaniać sobie przypadkowo przestrzeni roboczej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.