hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

ElektronikaTechnologia

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie optymalna?

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie optymalna?

Ceny energii elektrycznej pną się w górę, co coraz częściej skłania ludzi do montażu paneli fotowoltaicznych. Na ten krok decydują się zarówno właściciele domów jednorodzinnych, przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych. Najczęstszym pytaniem pojawiającym się podczas zdecydowania się na panele fotowoltaiczne jest, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie potrzebna.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do instalacji elektrycznej budynku.
Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala zmniejszyć rachunki za prąd i umożliwia ogrzanie wody i oświetlenie pomieszczeń, a co za tym idzie, wpływa na oszczędność pieniędzy. Energię wytworzoną przez panele można magazynować lub wykorzystywać na bieżące potrzeby domu, co uzależnione jest od mocy i rodzaju instalacji.

Jak obliczyć ilość zużycia energii w domu?

Ważne jest, aby moc paneli fotowoltaicznych była dobrze dobrana do zużycia energii w domu. Żeby obliczyć ilość zużywanej energii, posłużyć można się rachunkami za energię elektryczną. Skorzystać można także ze specjalnych kalkulatorów, które znaleźć można w internecie. Do kalkulatora wystarczy wprowadzić niezbędne dane i on samodzielnie obliczy ilość zużywanej energii.
Jeśli nie chcemy lub nie możemy skorzystać z gotowych narzędzi, wówczas można dokonać samodzielnych obliczeń, ale trzeba uważać, aby się nie pomylić. Podczas takich obliczeń trzeba skorzystać z następującego wzoru: moc urządzenia podana w watach / 1000 kWh * h użytkowania urządzenia.
Tak obliczona wartość zużycia energii jest wartością przybliżoną. Jeśli nie chcemy popełnić błędu, możemy zatrudnić specjalistę, który przeprowadzi audyt energetyczny.

Panele fotowoltaiczne moc – jak ją obliczyć?

Jeśli wiemy, ile energii elektrycznej jest nam potrzebne, wówczas łatwo jest dobrać moc paneli fotowoltaicznych. Dobranie mocy paneli odbyć może się przy pomocy specjalistów z firmy lub przy użyciu specjalnych kalkulatorów znajdujących się w internecie.
W kalkulatorze podać należy miesięczny rachunek za prąd, a on samodzielnie obliczy, ile kWh prądu potrzebne jest w domu jednorodzinnym. System fotowoltaiczny o mocy 1 kWh produkuje energię o wartości 1000 kWh, która wykorzystywana jest przez jedną osobę. Moc paneli zależy od ilości nasłonecznienia oraz ich wydajności.

Dobór instalacji fotowoltaicznej – o czym należy pamiętać?

Jeśli panele fotowoltaiczne montowane będą na nowo powstałym budynku, wówczas ilość potrzebnej energii musi zostać obliczona przez specjalistę. Nie prawidłowo określona ilość potrzebnej energii może skutkować słabą mocą paneli i mogą być one niewydajne.
Podczas wyboru paneli fotowoltaicznych trzeba wziąć pod uwagę sposób oraz miejsce ich montażu, a także dobrać ich ilość do potrzeb. Trzeba określić kąt nachylenia dachu, na jakim będą one montowane, określić kierunki świata, ponieważ jest to ważne, aby panele były jak najbardziej nasłonecznione.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.