hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Przemysł

Rodzaje pieców gazowych do ogrzewania domu

Rodzaje pieców gazowych do ogrzewania domu

Zdecydowanie każdy dom musi być wyposażony w dobry system grzewczy, który pozwoli domownikom przeżyć chłodniejszą połowę roku bez martwienia się o swoje zdrowie i poczucie komfortu. Możliwości ogrzewania jest jednak bardzo wiele, a klasyczne piece rozmieszczone po całym domu wychodzą już z użytku. Jedną z większych innowacji jest natomiast piec gazowy do domu, który często nie tylko ogrzewa mieszkanie, ale również wodę. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Jakie rodzaje pieców gazowych wyróżniamy?

Piec gazowy do ogrzewania domu – wady i zalety

Montaż pieca gazowego w domu wiąże się z wieloma niezaprzeczalnymi zaletami. Przede wszystkim rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ponieważ piece gazowe są praktycznie bezobsługowe – zwłaszcza w przypadku automatycznych modeli, których nie trzeba nawet własnoręcznie uruchamiać. Ponadto gaz jest paliwem proekologicznym, które wytwarza bardzo małą ilość spalin. Przekłada się to również na czystość pieców gazowych, wokół których nie da się znaleźć sadzy i innych śladów użytkowania. Warto też wspomnieć o możliwości precyzyjnej kontroli temperatury powietrza w mieszkaniu, która przez cały czas będzie pozostawała niezmienna.

Niemniej ogrzewanie domu gazem ma również kilka wad. Tego typu piece i ich montaż są drogie, a same rachunki za gaz również nie należą do drobnych wydatków. Poza tym często konieczne jest wykonanie wielu formalności i długi okres oczekiwania aby móc podłączyć się do sieci gazowej. Dlatego choć piec gazowy w domu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, to zdecydowanie nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Podział pieców gazowych ze względu na budowę zewnętrzną

Podstawowym podziałem kotłów gazowych jest podział na piece o otwartej i zamkniętej komorze spalania. Obecnie widzi się coraz mniej otwartych pieców gazowych, ponieważ pobierają one tlen z wnętrza mieszkania, przez co wymaga ono znacznie częstszego wietrzenia. Analogicznie zamknięte komory spalania pobierają tlen z zewnątrz, a na dodatek znacznie lepiej się prezentują.

Kolejnymi dwiema odmianami pieców gazowych są piece wiszące i stojące. Oba rodzaje mają swoich zwolenników i są zależne wyłącznie od gustu kupującego. Stojące piece zajmują znacznie więcej miejsca, ale za to są wytrzymalsze i pewniejsze. Z kolei wiszący piec gazowy do ogrzewania domu jest zdecydowanie subtelniejszy i można go łatwiej dopasować do aranżacji całego wnętrza. Obie odmiany pieców mogą, ale nie muszą znajdować się w specjalnie wydzielonych do tego pomieszczeniach.

Różne sposoby działania pieców gazowych

Najważniejszym podziałem jest tutaj jednak zróżnicowanie metod działania kotłów gazowych. Poza tradycyjnymi modelami wyróżniamy też piece kondensacyjne, które zachowują energię cieplną wypuszczanych spalin, dzięki czemu są znacznie ekonomiczniejsze. Kotły pulsacyjne korzystają z jeszcze oszczędniejszej technologii jaką jest obecność komory spalania wewnątrz pieca. Dobrze jest mieć świadomość, że niektóre modele mogą pracować kaskadowo, to znaczy współpracować ze sobą w celu zwiększenia mocy grzewczej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.