Na ogólny kosztorys budowy domu wpływ ma wiele różnych czynników. Trzeba jednak pamiętać, że w grę wchodzą tu głównie kwestie techniczne i koszt wykorzystanych do budowy materiałów. W takiej analizie warto też zwrócić uwagę na koszty niezwiązane z samą „techniczną” realizacją inwestycji. Co ciekawe, jest ich całkiem sporo!
Lokalizacja – ważna rzecz
Mówiąc o kosztach postawienia nowego domu często zapomina się o kosztach działki. Te z kolei zależą od wielu czynników, w tym od lokalizacji, ewentualnego uzbrojenia, struktury itd. Co ciekawe, na cenie działki można sporo zaoszczędzić. W niektórych rejonach Polski można kupić rozsądne działki – mówiąc kolokwialnie – za grosze. Oczywiście mowa tu o różnego rodzaju okazjach, które raczej nie są domeną wielkich miast. Niemniej warto szukać, gdyż w grę mogą wchodzić oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!
Koszty bankowe
Prawdziwym wyzwaniem dla inwestora są koszty związane z pozyskaniem środków na realizację inwestycji budowlanej. Co gorsza, na pozór wpływają one na łączny koszt budowy domu w sposób niewielki i ograniczony. Warto jednak podkreślić, że kredyt hipoteczny jest udzielany często na 30 lat, co prowadzi do multiplikacji kosztów bankowych. Na koszty te mają wpływ przede wszystkim takie czynniki, jak:
– wysokość wkładu własnego, która jest wprost proporcjonalna do zdolności kredytowej,
– rodzaj wykonywanej pracy (zwłaszcza umowa o pracę na czas nieokreślony),
– wykonywany zawód,
– wysokość zarobków z uwzględnieniem wielu innych dochodów,
– staż pracy na wybranym stanowisku itd.
Liczy się czas
Na łączny koszt budowy domu wpływ ma również bieżąca sytuacja rynkowa. Inwestycji budowlanych nie warto realizować w czasie rozrostu bańki spekulacyjnej. To właśnie wtedy ceny domów i mieszkań znacząco wzrastają. Jest to dobry czas dla osób, które chcą sprzedać swą nieruchomość i trochę na niej zarobić. Ale nie jest to dobry czas dla osób, które dopiero zaczynają się budować. Trzeba bowiem pamiętać, że postawienie domu (przy dobrym zorganizowaniu finansów i czasu pracy) trwa minimum od 6 do 9 miesięcy. W tym czasie koszt nabycia materiałów budowlanych może znacząco wzrosnąć.
Wskaźniki NBP
Chcąc zaoszczędzić na budowie domu, warto przyjrzeć się sytuacji ekonomicznej w państwie. Mowa tu oczywiście o dobrze znanych kredytobiorcom stopach procentowych, których nawet niewielki wzrost przedkłada się na znaczne podwyższenie kosztów miesięcznej raty (nie mówiąc o pozostałej kwocie do spłaty). Sporo zarobić można wówczas, gdy NBP zaczyna obniżać stopy procentowe. Jeśli w danym momencie one wzrastają, to warto (o ile jest to możliwe) cierpliwie czekać. Czas ten można wykorzystać m.in. na rozbudowę własnych oszczędności i zwiększenie wkładu własnego.
Podsumowując, łączy koszt budowy domu a kosztorys budowy domu to dwa zupełnie inne pojęcia. Dlatego mądry inwestor będzie budował się jedynie wówczas, gdy wszystkie wskaźniki ekonomiczne będą dla niego korzystne. W przeciwnym razie, inwestycja ta może wygenerować nadmierne koszty, których nikt nie będzie chciał uregulować.