hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Dom

Dlaczego magazyn energii to dobry pomysł?

Dlaczego magazyn energii to dobry pomysł?

Nagła awaria sieci energetycznej stanowi duży problem dla odbiorców energii elektrycznej. Na szczęście obecnie istnieje wiele sposobów na stanie się bardziej niezależnym. W tym celu warto zainwestować w fotowoltaikę. Instalacja PV umożliwia wytwarzanie darmowego prądu z promieniowania słonecznego. Przekłada się to na spore obniżenie rachunków ze względu na zminimalizowanie kosztów elektryczności.

Dostępne są także programy pozwalające na uzyskanie dofinansowania w postaci bezzwrotnej dotacji, zniżki na montaż banków energii. Nie trzeba martwić się przerwami w dostawie prądu, jeśli ma się magazyn energii. Świetnie sprawdzi się w postaci źródła zasilania awaryjnego.

Czy magazyn energii to dobry wybór?

Magazyn energii to świetne rozwiązanie zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych, czyli gospodarstw domowych. Na rozwiązanie to decyduję się coraz więcej osób. Za jego pomocą możliwe staje się gromadzenie energii elektrycznej i przechowywanie nadwyżek wytworzonych przez instalację fotowoltaiczną. Nie trzeba martwić się żadnymi stratami, co przekłada się na czysty zysk.

Jeśli ktoś korzysta z instalacji PV, to zamiast oddawać nadmiar prądu do sieci lepiej gromadzić w domowy magazynie. Ma to szczególne znaczenie przy dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną i małym nasłonecznieniu. Na korzyść tego rozwiązania przemawia uzyskanie niezależności energetycznej. Nie będzie trzeba martwić się przerwami w dostawie prądu ani wahaniami cen na rynku. Ciągłe podwyżki przestaną spędzać sen z powiek. Można produkować energię elektryczną we własnym zakresie.

W niektórych miejscach przerwy w zasilaniu są częstym problemem, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Z pomocą przychodzi magazyn energii, który przeciwdziała blackoutowi. Jak wiadomo wystarczą niesprzyjające warunki pogodowe, szczególnie silne podmuchy wiatru, a może dojść do zerwania linii lub awarii sieci energetycznej.

Dlaczego warto zdecydować się na magazyn energii?

W przypadku magazynu energii możliwe staje się maksymalne wykorzystanie wyprodukowanego prądu. Przełoży się to wobec tego na spore oszczędności. Znika konieczność dokupowania prądu, samowystarczalność energetyczna to marzenie wielu osób, które można zrealizować przy pomocy instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii. Będzie to świetna opcja nawet w miejscach pozbawionych energetyki typu domek letniskowy w lesie lub łódź.

Magazyny energii mogą mieć rozmaitą pojemność, dzięki czemu nie ma problemu z dopasowaniem ich do swoich indywidualnych potrzeb. Trzeba mieć na uwadze swoje rzeczywiste zapotrzebowanie i rozmiar zainstalowanego systemu fotowoltaicznego. Magazyn energii będzie odpowiedni także w przypadku przydomowej turbiny wiatrowej. Korzystanie z tego rozwiązania przekłada się na dbałość o środowisko naturalne. Można wobec tego być eko, całkowicie zrezygnować z energii pozyskanej ze spalania paliw kopalnianych.

Magazyn energii świetnie sprawdza się także do ładowania samochodów elektrycznych. W Polsce nadal nie cieszą się one zbyt dużą popularnością ze względu na wysokie ceny i ograniczoną dostępność stacji ładowania. Znacznie częściej można jednak spotkać elektryczne hulajnogi, rowery i inne pojazdy.

Udostępnij