hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

PrzemysłTechnologia

Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?

Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?

Każda osoba budująca dom, zastanawia się, co zrobić, aby było w nim ciepło i przytulnie. Czasy, kiedy paliło się zimą w piecu kaflowym minęły. Dzisiaj są już inne, nowoczesne rozwiązania, dzięki którym przykrywanie się dodatkowym kocem w trakcie snu okaże się zbędne. Chcąc mieć w całym mieszkaniu odpowiednią temperaturę, wystarczy chociażby zamontować promienniki elektryczne, emitujące promieniowanie podczerwone. W tym momencie rodzą się jednak wątpliwości: czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe, czy w pełni bezpieczne?

Jak ogólnie działa ogrzewanie na podczerwień?

Odpowiedź na zadane w powyższym nagłówku pytanie jest prosta. Dana powierzchnia ogrzewana jest dzięki padaniu na nią fal elektromagnetycznych (podczerwieni). W ten sposób przekazywane jest równomiernie (a nie konwekcyjnie) ciepło wszystkim nieogrzanym, mającym różną wielkość, powierzchniom. Co ciekawe, taka metoda nadaje się najlepiej dla domów nowoczesnych i pasywnych. Jest ona ekonomiczna, ekologiczna i bezobsługowa. To bez wątpienia jej spore zalety. Warto dodać, że za pomocą fal podczerwieni nie ogrzewa się samego powietrza, tylko ludzi oraz wszelkie przedmioty znajdujące się wewnątrz mieszkania.

Ogrzewanie na podczerwień a szkodliwość dla zdrowia

W tym przypadku nawet alergicy mogą spać spokojnie. Stosując szybkie w montażu promienniki elektryczne, zwane też panelami, na pewno nie będą narażeni jakiekolwiek ryzyko. Powietrze nie będzie wysuszone, nie pojawią się żadne cząsteczki kurzu czy grzyby na ścianie, które powoduję silny kaszel. Co prawda za pomogą takiej technologii nie podgrzejemy wody, ale za to poprawimy ukrwienie skóry i krążenie krwi, a także pracę mięśni i stawów. Okazuje się bowiem, że ma ona właściwości pozytywnie wpływające na zdrowie.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe? Teraz już wiemy, że nie. To w stu procentach bezpieczne i jednocześnie bardzo wygodne rozwiązanie dla ludzi poszukujących innej metody przesyłania ciepła niż tej tej tradycyjnej (często gazowej). Nie trzeba budować kominka czy korzystać z kotła, aby mieć optymalną, wynoszącą przeszło dwadzieścia stopni Celsjusza temperaturę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej właścicieli, energooszczędnych domów jednorodzinnych, decyduje się założyć panele na podczerwień.

Rodzaje ogrzewania na podczerwień

Na koniec warto jeszcze nadmienić, jakie są dostępne typy takiego rozprowadzania ciepła. Ogrzewanie przy pomocy specjalnych promienników dzielimy ze względu na długość samych fal. Jeżeli chcemy intensywnie ogrzać bardzo duże pomieszczenia (pokoje, salony itp.), to najlepsze okaże się promieniowanie krótkofalowe. Z kolei średniofalowe świetnie pasuje do konkretnych, mniejszych zakamarków w naszym domu. Ostatni rodzaj, czyli promieniowanie długofalowe sprawdza się np. w biurze jako metoda uzupełniająca.

Nie ma co dalej zastanawiać się, czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe. Przedstawione tutaj zalety wyraźnie wskazują na to, że nie ma żadnych obaw wystąpienia negatywnych skutków.

Udostępnij