Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne. Na rynku dostępnych jest kilka różnych możliwości uzyskania prądu: za pomocą paneli fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych czy też pomp ciepła. Znaczna ilość gospodarstw domowych decyduje się na panele słoneczne, jednak często stają przed trudnym wyborem: panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Te pierwsze są najbardziej wydajną technologią w uzyskiwaniu energii elektrycznej z promieni słonecznych.
Panele monokrystaliczne – charakterystyka
Panele monokrystaliczne zbudowane są z ogniw wykonanych z monokryształu krzemu. Charakteryzują się ciemnoniebieskim lub czarnym kolorem i zaokrąglonymi krawędziami. Są one bardzo wydajne, dzięki czemu już niewielka ich ilość może zasilić wybrany budynek. Zaletą tych paneli jest ich wytrzymałość na bardzo wysokie temperatury, co w niektórych miejscach jest niezwykle potrzebne. Panele monokrystaliczne wykonane są z najlepszej jakości krzemu, to daje gwarancję wydajności, trwałości i niezawodności.
Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne?
Wiele osób ma wątpliwości przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jednak warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty i cechy zarówno paneli monokrystalicznych, jak i paneli polikrystalicznych. Panele monokrystaliczne ze względu na swoją budowę i wykorzystanie monokryształu krzemu są bardziej wydajne, a to pozwala na zakup i montaż mniejszej ich ilości, co idealnie sprawdzi się na mniejszych dachach lub działkach. Mimo że jest ich mniej, to wytwarzają większe zasoby energii elektrycznej niż panele polikrystaliczne. Natomiast panele polikrystaliczne są tańsze w produkcji i zakupie, jednak przekłada się to na ilość modułów, jakie musimy kupić. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne mają mniejszą wydajność. Gospodarstwa domowe, które nie mają miejsca na ich montaż, powinny zainwestować w panele monokrystaliczne.
Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne – co, dla kogo lepsze?
Przede wszystkim zależy to od funduszy, jakie mamy przeznaczone na panele fotowoltaiczne. Osoby, które chcą zainwestować większe pieniądze, a mieć przy okazji dużą wydajność paneli, powinny wybrać panele monokrystaliczne. Z kolei gospodarstwa domowe z ograniczonym budżetem mogą skorzystać z oferty paneli polikrystalicznych, które są tańsze. Pamiętać należy o licznych dofinansowaniach, z których może skorzystać każde gospodarstwo.
Druga sprawa, jaka powinna być brana pod uwagę w dokonywaniu wyboru między panelami monokrystalicznymi a polikrystalicznymi, to ilość miejsca, które możemy na nie wygospodarować. Gospodarstwa o małych powierzchniach powinny skorzystać z wydajności paneli monokrystalicznych. Ten rodzaj paneli zapewnia dużą wydajność nawet przy małej ilości modułów. To zdecydowanie jest bardziej praktyczne rozwiązanie od paneli polikrystalicznych.
Przy każdym montowaniu paneli warto zwrócić uwagę na to, czy koszt montażu jest wliczony w ogólną ich cenę. To pozwoli sporo pieniędzy zaoszczędzić, zarówno w przypadku paneli monokrystalicznych, jak i paneli polikrystalicznych.