hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

BudownictwoDom

Jaki styropian wybrać do ocieplania domu?

Jaki styropian wybrać do ocieplania domu?

Ocieplenie domu to podstawa, by można było zachować ciepło. Jest to szczególnie ważne w zimę. Warto zatem wiedzieć, jaki styropian na ocieplenie domu użyć, by mieć prawidłowo ocieplony dom.

Jakie są rodzaje styropianu?

Gdy chcemy zacząć ocieplać dom, to trzeba wcześniej wybrać odpowiedni styropian. Rozróżnia się kilka rodzajów styropianu. Można dostać takie rodzaje styropianu jak: pasywny, podkładowy i fasadowy. Najczęściej wybieranym styropianem jest ten z białej płyty. Styropian, by dobrze pełnił swoją funkcję, musi spełniać kilka podstawowych norm.

Jakie normy musi spełnić dobry styropian do ocieplenia domu?

Bardzo ważną kwestią przy wyborze styropianu jest jego grubość. Zaleca się, by taki styropian miał na pewno powyżej 20 centymetrów grubości. Musi także mieć odpowiednie parametry współczynnika przewodzenia ciepła, czyli lambdy. Najlepsze parametry dla płyty z lambdą wynoszą od 042 do 038, przy białym styropianie. Natomiast, gdy wybieramy grafitowy styropian, to będzie wtedy od 033 do 031. Dzięki temu wiemy, jaki styropian ma opór cieplny, co jest bardzo ważne. Styropian musi być także odporny na wilgoć oraz na ogień. Warto także dodać, że najczęściej styropian do ocieplenia domu wybiera na etapie projektu już sam projektant dzięki, czemu możemy mieć pewność, że będzie on znakomicie dobrany do naszych potrzeb.

Jaki styropian jest lepszy: biały, czy grafitowy?

Styropian grafitowy jest bardzo dobry, gdy chcemy racjonalnie wykorzystać energię. Grafitowy styropian jest także nowością, która dopiero zyskuje popularność. Natomiast biały styropian jest używany w budownictwie już od lat. Styropian biały jest także tańszy od grafitowego. Grafitowy styropian ma dużo lepsze parametry, jeśli chodzi o trzymanie ciepła w domu. Również grafitowy styropian wysmukli wizualnie nasz budynek. Natomiast biały styropian może sprawić, że budynek będzie wydawał się grubszy. Znakomicie do ociepleń parapetów i mniejszych elementów sprawdzi się grafitowy styropian. Warto także dodać, że szary styropian jest także dużo łatwiejszy i szybszy w montażu niż biały. Należy także pamiętać, że przy użyciu grafitowego styropianu, trzeba użyć specjalnego kleju wysokiej jakości. Biały styropian powinno się natomiast szlifować przed montażem. Warto też wspomnieć, że biały styropian nagrzewa się dużo mniej niż grafitowy. Ze względu, że grafitowy jest ciemniejszym kolorem, to tym samym jest narażony na większe nagrzewanie się od promieni słonecznych niż styropian biały. Takie nagrzewanie się styropianu grafitowego może powodować jego odpadanie. Dlatego, by uchronić się przed taką ewentualnością, gdy wybierzemy grafitowy styropian, należy użyć siatki maskujące na rusztowania. Zmniejszą one w ten sposób działanie promieni słonecznych na grafitowy styropian.

To, na jaki styropian do ociepleń się zdecydujemy, jest bardzo ważne. Dobrze jest omówić wszystkie kwestie z projektantem dzięki, czemu uniknie się niepotrzebnych sytuacji w trakcie budowy i ocieplania domu. Warto także dodać, że można użyć zarówno styropianu białego, jak i grafitowego do jednej budowy. Trzeba tylko zachować dobrą przenikalność ciepła.

Udostępnij