Kaloryfery to ekonomiczny i powszechny sposób ogrzewania niemal każdego budynku, a ich obecność w polskich domach jest już powszechnością. Niemniej grzejniki nie są niezawodne, a od czasu do czasu konieczna jest wizyta hydraulika. Są jednak problemy, które można naprawić samodzielnie, bez przepłacania za prostą usługę hydrauliczną. Należy do nich między innymi odpowietrzenie grzejnika, którego zaniechanie jest najczęstszą przyczyną wszystkich awarii ogrzewania. Jak odpowietrzyć grzejnik w prawidłowy sposób?
Po czym poznać, że grzejnik wymaga odpowietrzania?
Zapowietrzenie kaloryfera zwykle skutkuje tym, że przestaje on działać. Dlatego jeśli zauważysz, że Twój grzejnik nie grzeje nawet jeśli jest ustawiony na najwyższą temperaturę, to na samym początku powinieneś rozważyć jego odpowietrzenie. Innym objawem stanu zapowietrzenia są dziwne dźwięki wydawane przez kaloryfer. Bez wątpienia każdy grzejnik pracuje bezszelestnie, dlatego wszelkie podejrzane odgłosy podczas jego pracy powinny skłonić Cię do jego odpowietrzenia.
Odpowietrzanie grzejnika krok po kroku
Odpowietrzenie grzejnika wcale nie jest takie trudne, jak wielu osobom mogłoby się wydawać. Jeśli zachowa się odpowiednią ostrożność, to każdy powinien sobie poradzić z tym zadaniem. Przed rozpoczęciem procesu należy koniecznie podłożyć miskę pod grzejnik oraz zamknąć jego zawór termostatyczny. Następnie trzeba nieco poluzować śrubunek grzejnika (mniej niż jeden obrót) do momentu, w którym zacznie wyciekać z niego woda oraz wydobywać się powietrze. Pamiętaj jednak aby od razu po zobaczeniu wody przerwać odkręcanie, ponieważ inaczej możesz doświadczyć małej powodzi w swoim mieszkaniu! Gdy z grzejnika poza wodą przestanie wydobywać się powietrze możesz zakręcić śrubunek i sprawdzić działanie kaloryfera.
Inaczej sprawa wygląda, jeśli grzejnik jest wyposażony w odpowietrzacz. Tutaj też należy zakręcić zawór termostatyczny i zabezpieczyć podłogę przed wodą odpowiednio dużą miską, ale zamiast śrubunku trzeba odkręcić zawór odpowietrzający. Producenci grzejników zwykle dołączają do nich specjalne klucze do takich zaworów, ale w razie jego braku można posłużyć się śrubokrętem. Po wszystkim z grzejnika zacznie wydobywać się powietrze i woda. Tak jak w przypadku grzejników bez odpowietrzacza należy poczekać aż z kaloryfera zacznie wydobywać się jedynie woda, a po wszystkim zakręcić zawór odpowietrzający i skontrolować działanie ogrzewania.
Czemu grzejniki się zapowietrzają?
Wbrew pozorom zapowietrzanie się grzejników jest procesem powszechnym, na którego występowanie często nie ma się wpływu. Najczęściej jest to skutek obecności pęcherzyków powietrza w używanej wodzie lub nieszczelności instalacji. Zapowietrzeniem grzejników może też skutkować nieprawidłowe napełnienie centralnego układu ogrzewania wodą, jak i zbyt częsta wymiana płynącej w instalacji wody. Warto też wspomnieć, że kontakt z powietrzem zwykle mają kaloryfery otwarte, które bez wątpienia będą zapowietrzały się regularnie.