hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Budownictwo

Gdzie stosuje się połączenia spawane?

Gdzie stosuje się połączenia spawane?

Konstrukcje stosowane w różnych gałęziach przemysłu będą tylko wtedy trwałe, jeżeli elementy są wykonane z bardzo mocnych materiałów. Różne typy metalu są wykorzystywane na bardzo dużą skalę, ale niejednokrotnie nawet te najmocniejsze elementy mogą z różnych powodów ulec popsuć. Niekoniecznie jednak od razu trzeba inwestować w nowe elementy albo całe konstrukcje, co może się wiązać przecież zawsze z wysokimi kosztami. W takich okolicznościach stosuje się połączenie spawane, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym i jednocześnie niedrogim. Tego typu metody wykorzystuje się w bardzo różnych gałęziach przemysłu. Wystarczy wymienić przemysł motoryzacyjny albo lotniczy lub budownictwo.

Czym charakteryzuje się połączenie spawane?

Każdy, kto zainteresuje się stosowaniem takich technologii, powinien wiedzieć przynajmniej mniej więcej, jaka jest istota rozwiązań takich jak połączenie spawane. Jest to więc nic innego, aniżeli element konstrukcji, który będzie obejmować spoinę, a także materiał podstawowy. Jest to możliwe dzięki stopieniu dwóch albo większej ilości elementów konstrukcji. Elementy, które są stapiane ze sobą, będą tworzyć coś, co określane jest w tej branży jako jeziorko spawalnicze. Po zakończeniu procesu spawania, czyli usunięciu źródła ciepła, gdy już konstrukcja ostygnie, to wtedy właśnie występuje trwała spójna. Kluczowe jest to, że dzięki połączeniu spawanemu elementy, które uległy popsuciu mogą być ponownie wykorzystywane w bardzo różnych pracach. Poza tym niezmiernie ważną kwestią jest także wybór odpowiednich urządzeń spawalniczych, no i naturalnie działaniami takimi muszą zawsze zajmować się doświadczeni specjaliści, którzy potrafią się posługiwać urządzeniami i akcesoriami umożliwiającymi trwałe spawanie.

Jak weryfikuje się spoinę?

We wszelkich działaniach produkcyjnych lub realizowanych w firmach usługowych, czasami występować mogą pewne błędy i niedociągnięcia. Ważne, aby za każdym razem połączenie spawane było jeszcze dokładnie sprawdzone. Stosuje się tu najróżniejsze metody kontrolne i badania, co uzależnione jest także typem konkretnej konstrukcji. Stosuje się badania nieniszczące, a także niszczące. Tylko one potwierdzą, czy z konkretnym połączeniem spawanym nie będą się wiązać w przyszłości jakieś nadwyrężenia materiału. Tego typu badania są realizowane według ściśle ustalonych norm jakości, co wiąże się z trwałością konstrukcji, a także kwestiami bezpieczeństwa. A samo spawanie dotyczyć może łączenia stopów metali takich jak aluminium albo tytan, czy też stopy niklowe.

Udostępnij