Budowa domu to dla większości ludzi inwestycja życia, a biorąc pod uwagę galopujące ceny materiałów i robocizny, własny dom z ogrodem może stać się marzenie, które na spełnienie będzie musiało jeszcze poczekać. W Polsce przyjęło się, że jeśli już zaczyna się budowę to koniecznie trzeba w tym celu użyć cegieł lub pustaków i zaprawy tak, jakby inne technologie nie istniały, a przecież mamy XXI wiek i może warto rozważyć nieco inne możliwości?
Technologie budowlane
Nie ulega wątpliwości, że wybór technologii budowania znacząco wpływa na koszt inwestycji. Tradycyjne metody ciągle cieszą się dużym uznaniem wśród inwestorów, jednak nie są to jedyne opcje. Na koszt budowy domu wpływa również metraż, liczba kondygnacji, rodzaj dachu czy podpiwniczenie i garaż w bryle budynku. Im bardziej skomplikowany projekt, tym większy będzie koszt inwestycji. Obecnie oprócz domów murowanych można wyróżnić najnowsze technologie budowlane, takie jak domy modułowe, szkieletowe czy keramzytu.
Domy szkieletowe
Domy szkieletowe, inaczej kanadyjskie, są idealną opcją dla tych inwestorów, którym zależy na szybkiej realizacji projektu, ponieważ taki dom może powstać w zaledwie czterech miesięcy. Jak łatwo można się domyślić głównym materiałem budowlanym w tym przypadku jest drewno, a będąc bardziej precyzyjnym, gotowe elementy konstrukcyjne, które zostały przygotowane w fabryce i dostarczone na plac budowy. Wielu ludzi, porównując domy wzniesione w technologii tradycyjnej z tymi szkieletowymi, zaznacza, że te drugie nie są tak trwałe, jak te pierwsze, ale w tym miejscu warto sobie zadać pytanie ilu pokoleniom ma ten budynek służyć? Obecnie odchodzi się od wielopokoleniowych domów, w których mieszkali dziadkowie razem ze swoimi dziećmi i ich rodzinami, więc ten argument można potraktować z przymrużeniem oka. Ludzie są coraz bardziej praktyczni i z tego powodu widzimy coraz więcej domów parterowych bez użytkowego poddasza. Budując dom dzisiaj, niekoniecznie musimy myśleć o tym, czy za 50 lat nasze prawnuki będą mogły w nim mieszkać. Równie dobrze mogą zburzyć stary i na jego miejsce postawić nowy.
Domy modułowe
Keramzyt to materiał, który pozwala pozwala realizować domy szybkie w budowie i podobnie jak w przypadku szkieletów drewnianych, tutaj także mamy do czynienia z gotowymi prefabrykatami. Domy z keramzytu to najszybsza metoda budowy, ponieważ potrzeba zaledwie trzech tygodni, aby wznieść budynek. Robi to ogromne wrażenie, biorąc pod uwagę fakt, że dom murowany powstaje w ciągu dwóch sezonów.
Czy istnieje najlepsza technologia budowy domu?
Odpowiedzi na to pytanie będzie tyle, ilu jest inwestorów. W naszym kraju z dużą ostrożnością podchodzi się do nowoczesnych sposobów budowy, a w społeczeństwie nadal dość dobrze ma się przekonanie, że aby dom był solidny, musi być wybudowany z cegły, zaprawy i betonu z dodatkiem ogromnej ilości stali. Oczywiście, wybór technologii jest indywidualną decyzją każdego inwestora, ale nie warto zamykać się na to, co nowe. Świat pędzi na przód w każdej dziedzinie życia i budownictwo także.