hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Technologia

Czym tak właściwie są czujniki temperatury rezystancyjne? Zastosowanie i rodzaje

Czym tak właściwie są czujniki temperatury rezystancyjne? Zastosowanie i rodzaje

Czujniki rezystancyjne to specjalny sprzęt stworzony do pomiaru temperatury: gazów, cieczy, instalacji przemysłowych, elementów maszyn i różnego typu urządzeń.

Działanie czujników temperatury – rezystancyjnych

Sensory znajdujące się w czujnikach temperatury rezystancyjnych wykorzystują zjawisko zmiany rezystancji przewodnika. Dzieje się to pod wpływem temperatury. Są niezbędne w wielu pracach, ponieważ temperatura to podstawowa wielkość fizyczna. Występuje ona w procesach laboratoryjnych, przemysłowych, budowlanych i technologicznych.

Zastosowanie czujników temperatury – rezystancyjnych

Dzięki swojej niewielkiej budowie i specyfikacji, czujniki temperatury rezystancyjne dostępne pod linkiem https://www.tme.eu/pl/katalog/czujniki-temperatury-rezystancyjne_112573/, znajdują zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej spotyka się je w różnego rodzaju przemysłach bądź w instalacjach laboratoryjnych. Idealnie sprawdzą się jako czujniki do:

  • chłodziarek i zamrażarek w przemyśle farmaceutycznym,
  • wtryskarek i wytłaczarek w przypadku tworzyw sztucznych i folii,
  • temperatury węzłów cieplnych C.W.U i C.O,
  • kwasów i zasad w obróbce galwanicznej,
  • pomiaru temperatury żywności, np. w komorach wędzarniczych.

Poza tym świetnie sprawdzą się w gospodarstwach ogrodniczych, przy hodowli zwierząt bądź do instalacji przemysłowych, w różnych odnogach tej branży. Ich używanie zapewnia bezpieczeństwo i ułatwia pracę użytkownikom. Dzięki nim można w łatwy i tani sposób kontrolować temperaturę w każdym procesie. To umożliwia szybką reakcję w każdej sytuacji.

Rodzaje czujników temperatury – rezystancyjne

Sensory czujników temperatury tworzy się na podstawie dwóch technologii. Pierwszą z nich są termorezystory ceramiczne, czyli sensory drutowe. W nich na drut platynowy bądź niklowy nawija się mały rdzeń ceramiczny. W trakcie tworzenia zostaje on wsunięty w specjalny kubek ceramiczny, a następnie zalany ceramiczną zalewą. Te czujniki temperatury rezystancyjne określa się typem Pt100.

Drugi typ czujników posiada sensory cienkowarstwowe. Te charakteryzują się cienką płytą ceramiczną napyloną na warstwę platyny. Tak, jak w typie Pt100 całość również pokrywa się zalewą ceramiczną. Tak stworzone czujniki należą do typu Ni100, Ni1000 i Pt500.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na tme.eu – profesjonalny sprzęt dostępny od ręki. Znajdziecie u nas potrzebne narzędzia – od półprzewodników po moduły używane w robotyce. Przygotowany podział produktów na kategorie oraz filtry ułatwią Wam poszukiwania.  

Udostępnij