Niestety Polska to nie ciepłe kraje i co roku każdy mieszkaniec musi zmierzyć się z miesiącami, kiedy to temperatura oscyluje w granicach 0 stopni Celsjusza lub spada dużo poniżej. Dlatego też coroczny budżet planuje się wraz z wydatkami, jakie poniesiemy w wyniku ogrzewania naszego domu, a także wody, którą codzienne zużywamy. Zazwyczaj są to bardzo duże koszty.
Dom energooszczędny czy jednak raczej nie
Koszty ogrzewania domu w dużej mierze zależą od tego, w jakim stopniu jest on energooszczędny. Składa się na to więc przede wszystkim właściwa termoizolacja, która im nowszy budynek, tym zazwyczaj jest lepsza, ale starsze budynki mają w tej kwestii bardzo wiele do nadrobienia. Obecnie inwestuje się w profesjonalne ocieplenie ścian, stropów, dachów, podłóg, a także często w jak najbardziej pasywne okna i drzwi. Dzięki temu domy są naprawdę szczelne i zużywają zdecydowanie mniej energii do tego, aby panowała w nich stała i przyjemna dla ciała temperatura. Koszty ogrzewania domu energooszczędnego i pasywnego będą więc adekwatnie niższe. Nie mniejsze znaczenie ma także powierzchnia domu.
Jaka instalacja grzewcza
Nie da się ukryć, że koszty ogrzewania domu generuje przede wszystkim nasza instalacja grzewcza. W Polsce znajduje się jeszcze bardzo wiele domów, gdzie ogrzewa się przede wszystkim drewnem i węglem. Głównie ze względów ekologicznych coraz bardziej popularne stają się także piece z podajnikiem na ekogroszek. Niezależnie jednak od tego, czy jest to węgiel czy ekogroszek, to nie są to niskie koszty i w zależności od powierzchni domu mogą wynosić nawet ponad 5 000 złotych na sezon.
Alternatywą dla węgla jest olej, pelet, gaz lub prąd. Niestety takie rozwiązania również nie należą do najtańszych, a w obecnym czasie galopujących cen za gaz czy prąd wiele osób rozważa inne rodzaje instalacji, co wcale nie dziwi, bo koszt ogrzewania tymi sposobami może wynosić nawet więcej niż w przypadku węgla i ekogroszku. Na rynku instalacji grzewczych coraz częściej pojawiają się więc pompy ciepła, które wraz z fotowoltaiką mogą generować zdecydowane oszczędności. Nie są to jednak tanie rozwiązania, ale porównując do rocznych kosztów ogrzewania na przykład ekogroszkiem czy gazem, całkiem sensowne.
Upodobania domowników
Na koszty ogrzewania domu wpływ mają również upodobania samych domowników. Dla niektórych satysfakcjonująca będzie temperatura koło 19 stopni Celsjusza, a dla innych mało będzie nawet w przypadku 24 stopni. Warto więc dobrze się zastanowić, czy ważniejsze jest dla nas tysiąc lub dwa oszczędności w sezonie, czy może chodzenie po mieszkaniu cały dzień w lekkiej piżamie. Warto pamiętać, że w koszty ogrzewania domu wliczyć należy także ciepłą wodę, bez której trudno się obyć nawet w okresie lata.
Jak się więc okazuje, sezon grzewczy w Polsce pochłania corocznie masę pieniędzy, które jakby na to nie patrzeć, ulatują wraz z dymem. W dużej mierze to od nas zależy, ile wydamy na ogrzanie swojego domu i czy będzie to sposób ekologiczny. Jedno jest pewne – w obecnym czasie coraz bardziej okazuje się opłacalna inwestycja w nowoczesne technologie.