Myśląc o ocieplaniu swojego domu warto zadbać o wszystkie detale i szczegóły, które wymagają dokładnego wypełnienia i zabezpieczenia. Prawidłowe uzupełnienie przestrzeni wokół okien dachowych przyniesie wymierne efekty podczas utrzymywania ciepła w pomieszczeniu.
Problem uciekającego ciepła
Okna dachowe montowane są w płaszczyźnie połaci dachu. Nie jest sekretem, że umieszczając tam wnęki okienne zmniejszamy izolacyjność termiczną. Żadna szklana przestrzeń nie będzie chroniła przed zimnem tak, jak kilkadziesiąt centymetrów wełny. Oprócz tego, wokół przestrzeni okiennych tworzą się mostki cieplne, co powoduje, że w tym miejscu grubość warstwy izolacyjnej spada praktycznie do zera. Pomimo tego, że firmy produkujące okna dachowe oferują dziś taki ich montaż, aby możliwe było głębokokie ich osadzenie w połaciach dachu, problem nadal pozostaje.
Termiczna obróbka okien dachowych
Aby izolacja okien dachowych od wewnątrz przebiegła prawidłowo, w pierwszej kolejności należy zadbać o ochronę przed wilgocią. Najmniejsze zawilgocenie materiału może spowodować spadek właściwości termicznych. I tutaj wkracza do akcji folia paroizolacyjna, która zatrzyma wilgotne powietrze. Ponadto należy zastosować specjalny kołnierz paroszczelny wykonany z folii polietylenowej, który dodatkowo zabezpieczy nieszczelności na połączeniu folii wokół ramy okiennej. Krawędzie jego zostają przymocowane do rowków w ościeżnicy, które są przygotowane do montażu szpalety.
Odpowiednie wykończenie wnęki okiennej
To, jaką wybierzemy metodę obróbki wnęki okiennej ma duże znaczenie nie tylko pod względem estetyki, ale również funkcji termoizolacyjnej. Aby prawidłowo wykończyć wnękę, należy trzymać się pewnej zasady. Dolna jej część powinna być prostopadła do podłogi, górna natomiast równoległa. Ułatwia to cyrkulację powietrza i powoduje, że para wodna nie skrapla się na szybie. Można zastosować gotowe szpalety, które są wykonane z wodoodpornych białych płyt laminowanych.
Błędy przy montażu okien dachowych
Odpowiednie założenie okien we wnęce dachowej to jeden z najważniejszych czynników warunkujących dobre ocieplenie okna dachowego. Bardzo często popełniane są błędy podczas montażu, które powodują tworzenie się dużych mostków termicznych w okresie zimowym. Po pierwsze, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość produktu i źródło pochodzenia. Okna dachowe powinny być zgodne z normą PN- EN 14351, co gwarantuje dostosowanie ich do warunków budowlanych. Kiedy mamy już pewność co do jakości produktu, należy sprawdzić rzeczywiste pochylenie połaci dachowej. Od tego, jaki kąt nachylenia dachu mamy, zależy dobór rodzaju uszczelnienia okna. Jeśli nie zastosujemy tej zasady, możliwe jest powstawanie zacieków przy oknach.
Następny ważny aspekt prawidłowego montażu okien dachowych to prawidłowe ich umiejscowienie na połaci. Zbyt blisko umieszczone okno względem kosza dachowego może spowodować gromadzenie się na nim śniegu w okresie zimowym.
Do kolejnych błędów podczas montażu należą również: złe dobranie kołnierza izolacyjnego, błędnie wykonana izolacja wokół okna lub nieprawidłowe wykończenie ościeży, czyli tzw. glifów.
Wydawać by się mogło, że kilka niewielkich okien dachowych w pomieszczeniach naszych domów nie powinno mieć wielkiego wpływu na komfort użytkowania poddasza. Jednak nic bardziej mylnego! Dostosowanie się do wszystkich zaleceń montażowych gwarantuje funkcjonalność i zabezpieczenie przed zimnem i wilgocią.