Na etapie projektowania domu oraz realizacji inwestycji podejmować należy wiele decyzji, które wpływają na późniejszy komfort użytkowania budynku oraz koszty jego eksploatacji. W tym przypadku wielu inwestorów zastanawia się nad tym, czy powinni oni wybrać ogrzewanie podłogowe czy grzejniki.
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Jak wspomniano powyżej, dylemat dotyczący wyboru sposobu rozprowadzenia ciepła w budynku jest dość powszechny. Oba rozwiązania mają bowiem swoje zalety oraz ograniczenia. Ponadto wybór rozwiązania jest uzależniony od sposobu dostarczania ciepła do domu. W przypadku budynku ogrzewanego kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła lepszym rozwiązaniem będzie tak zwana podłogówka. W tym bowiem przypadku możliwe jest bardziej efektywne wykorzystanie potencjału urządzenia grzewczego. Cechuje je bowiem wysoka wydajność pracy przy względnie niskiej temperaturze wody zasilającej. Urządzenia te mogą również być stosowane wraz z klastycznymi grzejnikami, jednak w tym wypadku kaloryfery muszą być one stosunkowo duże.
Kiedy zatem można stosować grzejniki?
Grzejniki mogą być również stosowane z kotłami na paliwa, które podgrzewają wodę do bardzo wysokiej temperatury. Aby kocioł na paliwo mógł zasilać ogrzewanie podłogowe wymagane jest zastosowanie rozwiązań, które obniżają temperaturę wody w instalacji. Korzyścią przemawiającą na rzecz typowych grzejników jest możliwość ich szybkiego nagrzewania się. Umożliwia to selektywne ogrzanie łazienki przed kąpielą lub sypialni podczas nocy.
Jakie korzyści daje zastosowanie ogrzewania podłogowego?
Zastosowanie ogrzewania podłogowego w domu lub w mieszkaniu wpływa na komfortowy rozkład temperatury we wnętrzu. W tym przypadku najwyższa temperatura jest w okolicach stóp mieszkańców, natomiast nieco niższa na wysokości ich głów. W odniesieniu do typowych grzejników rozkład temperatury jest odwrotny i mniej korzystny dla zdrowia i samopoczucia domowników. Ciepłe powietrze z grzejnika unosi się bowiem ku górze i przepływa wzdłuż sufitu i ścian ku dołowi. Najwyższa temperatura jest zatem w okolicy sufitu i głów domowników, a najniższa na wysokości ich stóp.
Jakie inne zalety cechują ogrzewanie podłogowe?
Przy zastosowaniu tego typu ogrzewania cała podłoga jest równomiernie ciepła. W przypadku typowych grzejników temperatura jest najwyższa w ich bezpośrednim otoczeniu. Przebywanie w ich sąsiedztwie może być wówczas bardzo niekomfortowe. W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura w pomieszczeniu może być o 2°C niższa niż we wnętrzach pomieszczeń ogrzewanych typowymi grzejnikami, a mimo to mieszkańcy odczuwają komfort cieplny. Daje to możliwość poczynienia znacznych oszczędności w zakresie kosztów ogrzewania. Instalacja ogrzewania podłogowego jest niewidoczna. Nie ma zatem elementów zaburzających układ i estetykę pomieszczenia oraz problemów związanych z rozmieszeniem mebli. Poza tym stosowanie ogrzewania podłogowego nie wymaga już montażu płytek podłogowych, jak miało to miejsce dawniej. Ponadto tego typu ogrzewanie nie powoduje wymuszonego ruchu powietrza w pomieszczeniu, które wzbija w górę kurz i pogarsza komfort oddychania mieszkańców.