hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Przemysł

Dlaczego warto zautomatyzować produkcję przemysłową? Oto najważniejsze powody

Dlaczego warto zautomatyzować produkcję przemysłową? Oto najważniejsze powody

Automatyzacja to słowo często powtarzane w kontekście inwestycji w obszarze szeroko pojętego przemysłu. Brak rąk do pracy, silna presja płacowa, rosnąca konsumpcja oraz coraz większa konkurencja ze strony krajów rozwijających się – to wszystko wymusza na przedsiębiorstwach stałe podnoszenie wydajności oraz szukanie technologii, które choć częściowo pozwolą zautomatyzować pracę zakładu. Jest to właściwy kierunek, od którego nie ma już odwrotu. W naszym artykule podajemy konkretne argumenty przemawiające za automatyzacją produkcji przemysłowej.

Odpowiedź na problematyczną sytuację na rynku pracy

Dla wielu przedsiębiorców koronnym argumentem za automatyzacją jest to, co od wielu lat dzieje się na rynku zatrudnienia. Nie dość, że bardzo trudno jest dziś znaleźć pracowników, to jeszcze silnie rośnie presja płacowa (również za sprawą ciągłego podnoszenia płacy minimalnej).

W tej sytuacji część przedsiębiorstw woli ponieść inwestycję w automatyzację, która docelowo rozwiąże problemy kadrowe zakładu oraz pozwoli sporo zaoszczędzić na utrzymaniu etatów.

Automatyzacja produkcji przemysłowej to klucz do zwiększenia wydajności

Najważniejszym powodem, dla którego warto pójść w kierunku automatyzacji produkcji przemysłowej, jest wyraźne zwiększenie dostępności linii produkcyjnej. Linia, która pracuje w sposób automatyczny (dotyczy to również systemów transportu wewnętrznego), może działać nieprzerwanie, również w godzinach nocnych, co z kolei pozwala realnie myśleć o wzroście wydajności przedsiębiorstwa.

Jeśli są warunki ku temu, aby „podkręcić” produkcję, natomiast wąskim gardłem jest obecne zaplecze technologiczne zakładu, to odpowiedzią na ten dylemat jest właśnie automatyzacja.

Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu

Automatyzacja produkcji przemysłowej zawsze prowadzi do zmniejszenia ryzyka wypadków. Wynika to z tego, że pracownicy są mniej obciążeni pracą fizyczną, bardziej skupiają się na zarządzaniu maszynami, kontrolowaniu działania systemów oraz zadaniach operatorskich. Minimalizuje to więc prawdopodobieństwo urazów czy przewlekłych kontuzji wysiłkowych.

Obniżenie kosztów stałych

Choć inwestycja w obszarze automatyzacji produkcji przemysłowej wiąże się z początkowymi kosztami, to praktycznie zawsze przynosi też długofalowe oszczędności. Jest to krok w kierunku realnego obniżenia kosztów funkcjonowania zakładu – chociażby poprzez możliwą redukcję etatów, zrezygnowanie z zakupu wózków widłowych, a także opcję uruchomienia produkcji w godzinach nocnych, gdy obowiązują niższe ceny energii.

Jak się za to zabrać?

Jeśli wiesz już, że warto zainwestować w zautomatyzowanie produkcji przemysłowej w Twoim zakładzie, to pierwszym krokiem do tego powinno być wybranie odpowiedniego partnera, który kompleksowo zajmie się realizacją projektu.

Wybierz przedsiębiorstwo mające wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji elementów systemów transportowych, najlepiej również na potrzeby zakładów z Twojej branży. Ważne jest, aby za całość realizacji odpowiadał jeden wykonawca, który zapewni zarówno doradztwo techniczne, projekt, wykonawstwo, montaż, uruchomienie instalacji, jak i przeszkolenie załogi oraz późniejszy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Bardzo dobrym wyborem jest nawiązanie współpracy z PROMUS Katowice, spółką, która od ponad 30 lat projektuje, tworzy i integruje systemy dla przemysłu, dostarczając zaawansowane rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych. Spółka realizuje projekty dla liderów kluczowych sektorów gospodarki, w tym branży przemysłowej, meblowej czy automotive.

Udostępnij