hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Lifestyle

Z czego najlepiej zrobić mur oporowy?

Z czego najlepiej zrobić mur oporowy?

Skarpy i pochyłości świetnie prezentują się w ogrodach, jednak stanowią poważne źródło kłopotów, dlatego wiele osób stara się ich pozbyć. Równianie terenu nie jest jednak konieczne – skarpy czy inne pochyłości można odpowiednio zabezpieczyć przez wybudowanie muru oporowego.

Czym jest mur oporowy?

Najprościej mówiąc, mur oporowy jest konstrukcją, która utrzymuje nasyp ziemny. W zależności od tego, z jakiego materiał zostanie wykonana, może pełnić także funkcję dekoracyjną w ogrodzie. To niezastąpione rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nachylenie skarpy jest na tyle duże, że istnieje spore ryzyko tego, że dojdzie do ominięcia się ziemi, co mogłoby doprowadzić do poważnych uszkodzeń w ogrodzie.

Z czego można zbudować mur oporowy?

Z czego mur oporowy? Możliwości jest całkiem sporo, więc każdy powinien znaleźć materiał, który najbardziej będzie odpowiadał jego potrzebom i wymaganiom przestrzeni, w której ma powstać.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału mur zostanie wykonany, warto pamiętać, że pod względem stylistycznym powinien był dopasowany do elementów małej architektury ogrodu oraz elewacji budynku. Jaki mur oporowy zbudować? Jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Kamień

Jednym z materiałów, z których można zbudować mur oporowy, jest naturalny kamień. Jest twardy i wysoce odporny na uszkodzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre jego rodzaje takie jak np. granit czy kwarc są dość drogie. Naturalny kamień prezentuje się niezwykle estetycznie, dlatego idealnie pasuje do budowy murów oporowych.

Bloczki betonowe

Popularnym rozwiązaniem jest mur oporowy betonowy. Dlaczego? Otóż bloczki betonowe są nie tylko tanie, ale również solidne i dobrze się prezentują, z powodzeniem mogą imitować kamień, gdy poryte zostaną prawdziwym grysem kamiennym lub specjalną powłoką imitującą naturalną fakturę kamienia.

Gazony

Do budowy murów oporowych nadają się również gazony betonowe, czyli obszerne donice ogrodowe, które układane są jedna przy drugiej i jedna na drugiej. Mur z gazonów to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają zbyt wiele wolnego czasu, który mogą poświęcić na budowę. Dodatkowo w gazonach można umieszczać rośliny ozdobne, co podniesie walory estetyczne zbudowanego w ten sposób muru.

Gabiony

Mur oporowy można zbudować również z gabionów, czyli konstrukcji wykonanych z metalowych siatek wypełnionych kamieniami. Jest to rozwiązanie, które poza tym, że świetnie się prezentuje, nie jest drogie, a jego realizacja jest dość szybka i co ważne możliwa do samodzielnego wykonania.

 

Udostępnij