hef.com.pl

Blog o tematyce przemysłowej i technologicznej.

Dom

Projekty domów bez pozwolenia w ramach Polskiego Ładu – oferta MURATORA

Projekty domów bez pozwolenia w ramach Polskiego Ładu – oferta MURATORA

3 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa, zgodnie z którą małe domy do 70 m2 zabudowy można realizować wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Mogą być to budynki parterowe, z poddaszem lub piętrowe, których metraż zaspokoi zarówno potrzeby pary, jak i rodziny z dziećmi. Aby móc skorzystać z takiego udogodnienia, niezbędny będzie zakup odpowiedniego planu architektonicznego. Znajdziemy go w kolekcji projektów domów Polski Ład, przygotowanej przez MURATORA.

Jakie kryteria muszą spełniać projekty domów bez pozwolenia?

Aby dom do 70 m2 mógł zostać zakwalifikowany do programu w ramach Polskiego Ładu, musi on spełniać określone przez ustawodawcę wymogi. Przede wszystkim jego powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 70 m2, a obszar oddziaływania – granic działki, dla której został zaprojektowany. Musi być to obiekt jednorodzinny wolnostojący; na zgłoszenie nie wybudujemy więc bliźniaka ani segmentu w zabudowie szeregowej. Taki budynek może posiadać maksymalnie dwie kondygnacje i ma on służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Zgodnie z ustawą Polski Ład, bez pozwolenia zrealizujemy również parterowy projekt domu rekreacyjnego. Także i jego powierzchnia zabudowy powinna wynosić maksymalnie 70 m2, rozstaw konstrukcji ścian w osiach – do 6 metrów, natomiast wysięg konstrukcji wsporczej – do 2 metrów.

Dlaczego warto wybudować dom na zgłoszenie?

Budowa domu bez pozwolenia to znaczące ułatwienie dla wielu inwestorów. Taka możliwość przyspiesza i upraszcza cały proces formalny przed rozpoczęciem prac, pozwalając o wiele szybciej zainaugurować roboty na działce. Nieduży dom jest przystępny cenowo w realizacji, a jego wzniesienie trwa krócej, aniżeli realizacja obiektu mieszkalnego o większym metrażu. Podczas aranżacji jego wnętrza trudniej jest popełnić ewentualne błędy, a późniejsze sprzątanie i utrzymanie porządku będzie o wiele łatwiejsze. Projekt domu do 70 m2 zmieści się bez trudu nawet na małej lub nieustawnej posesji. Będzie w pełni funkcjonalny i wygodny także dla większej, 4-osobowej rodziny, nie generując nadmiernych rachunków podczas bieżącej eksploatacji czy remontów.

  1. Jakie projekty bez pozwolenia przygotowali dla nas architekci?

Zainteresowała nas możliwość budowy domu z przyśpieszonym zgłoszeniem? W katalogu MURATORA znajdziemy wiele ciekawych projektów, które umożliwią nam realizację marzeń o własnym, przytulnym budynku. W ofercie dostępne są domy parterowe – idealne dla rodzin z małymi dziećmi lub opiekujących się seniorami, jak również wersje z poddaszem i piętrowe – zaspokajające potrzeby rodziców z nieco większymi pociechami. Poszczególne koncepcje wyróżniają się odmiennym wyglądem, nawiązując do stylu nowoczesnego lub tradycyjnego. Mogą być pokryte płaskim, dwu- lub czterospadowym dachem o zróżnicowanym kącie nachylenia, dzięki czemu są łatwe w dopasowaniu do zapisów MPZP lub WZ. Zarówno mniejsze, jak i większe projekty domów oferują wysoką funkcjonalność i ciekawy układ wnętrza, będąc doskonałą propozycją dla osób poszukujących alternatywy dla mieszkania w bloku.

Dom o powierzchni 70m2 to rozwiązanie pełne zalet. Taki budynek trafi w gust oszczędnych ludzi oraz rodzin zainteresowanych stworzeniem przytulnej przestrzeni mieszkalnej. Zgodne z założeniami ustawy Polski Ład projekty domów znajdziemy w ofercie MURATORA, w której uwzględniono potrzeby zarówno zwolenników tradycyjnych koncepcji, jak i miłośników minimalizmu. W konsekwencji nawet najbardziej wymagający inwestor wybierze z kolekcji najlepiej dopasowane rozwiązanie, umożliwiające mu rozpoczęcie wyjątkowej przygody z własną budową.

Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.